Вашингтон реши: САЩ остават в Черно море въпреки ппедупрежденията на Москва 17.06 | 18:46
Ще бъдем там да възпираме потенциална агресия, каза американският министър на флота
САЩ ще запазят присъствието си в Черно море въпреки предупреждението на Русия, че патрулиращият там американски ескадрен миноносец подкопава регионалната сигурност. Това заяви американският министър на военноморските сили Рей Мейбъс, цитиран от Ройтерс.
Ескадреният миноносец "Портър" влезе в Черно море този месец, предизвиквайки остри критики от Москва. Очаква се Турция и Румъния да поискат по-значително присъствие на НАТО в Черно море на срещата на върха на Алианса във Варшава през юли, отбелязва Ройтерс, цитирана от БТА.
На ескадрения миноносец "Мейсън" в Средиземно море Рей Мейбъс заяви, че е работа на ВМС на САЩ да възпират агресията и да държат морските пътища отворени.
"Ще бъдем там (в Черно море). Ще възпираме. Това е главната причина да сме там - да възпираме потенциална агресия", добави той. Мейбъс направи изявлението си няколко дни, след като Русия разкритикува обсъжданията в НАТО за създаване на постоянна военна сила в Черно море. Русия, която анексира украинския полуостров Крим през 2014 г., има Черноморски флот с база Севастопол, припомня агенцията.
Мейбъс уточни, че САЩ следват правилата на Конвенцията от Монтрьо, съгласно които "страни без излаз на Черно море не може да държат там свои бойни кораби повече от 21 дни. Членките на НАТО България, Румъния и Турция са от черноморския басейн, посочва Ройтерс.
Допълнителен източник на засилване на напрежението с Москва е разполагането на два американски самолетоносача в Средиземно море преди срещата на върха на НАТО поради стремежа на Вашингтон да балансира засилващата се руска военна дейност в Средиземноморието.
"Ние сме в Средиземно море трайно вече 70 години - от Втората световна война. Държим морските пътища отворени. Това ни е работата", заяви американският министър на военноморските сили.
Водещи
-
Стотици столичани са без парно и топла вода
Вече втори ден проблеми с топлоподаването има в части от „Младост 1“ и района на Дианабад....
09.01 | 13:59
-
Правен абсурд: Варненски съд блокира исканията на Борислав Сарафов
Съдът отказа да признае подписите на главния прокурор
09.01 | 13:45
-
НИМХ издаде оранжев код за опасно време в 20 области на страната
Коктейл от дъжд, сняг и ниски температури ще създаде условия за поледици
09.01 | 13:30
-
Протести заради ниски доходи в началото на февруари, очакват синдикатите
В политически план президентът на КНСБ смята, че ще влезем в спирала от избори. Според него се...
09.01 | 13:15
Най-четени
-
Таро прогноза за 2026 г. по месеца на раждане
Съставен е хороскоп за 2026 г. с помощта на карти Таро, базиран на месеца на раждане
09.01 | 11:30
-
Баба Бориска за първата пенсия в евро: Вземах хубавите пари, гледайте колко са хубави само – зелени, червени
Светлината идва от най-малкия потомък – двегодишното правнуче. "Това е светлинката ми. Чакам...
09.01 | 11:59
-
Фалшивото евро си личи веднага! Разкриха най-сигурните признаци
„Когато хванете една банкнота, погледнете я от задната страна“, допълни той.
09.01 | 09:59
-
Опашка от камиони на „Кулата“ заради протеста на гръцките фермери
Засега не се коментира варианта да се отворят времеви прозорци, в които да бъдат пропускани...
09.01 | 10:30