Великобритания - ключът на Саудитска Арабия към ООН 04.01 | 19:30
Арабското кралство екзекутира 47 души този уикенд

Правителството на Великобритания е призовано да изясни ролята, която то играе в гласуването за включване на Саудитска Арабия към Съвета на ООН за правата на човека, след като арабското кралство екзекутира 47 души в един ден, предизвиквайки ответна реакция в целия Близък изток.
Дипломатическите връзки, публикувани от Wikileaks през миналата година, целяха да покажат, че Великобритания е участвала в тайна размяна на гласове, за да се гарантира, че двете страни ще получат място във влиятелната организация, пише британският вестник The Independent.
Размяната на гласове, свързана с гласуването през ноември 2013 г. в Ню Йорк, никога не е била коментирана от Обединеното кралство. И двете страни - Великобритания и Саудитска Арабия, по-късно бяха определени за част от 47-те страни членки на СПЧ, след тайно гласуване.
Дейвид Камерън е бил обвиняван от активисти за правата на човека в "затваряне на очите" за злоупотребите на Саудитска Арабия, особено в светлината на убийствата от този уикенд.
Според Натали Бенет, лидер на Зелената партия, заяви, че ролята на Саудитска Арабия в съвета на ООН е с много въпросителни и масовите екзекуции от този уикенд е само една от тях.
Тя призова за публично разследване изтеклите дипломатически договорки между Обединеното кралство и Рияд.
"В светлината на събитията от уикенда, правителството трябва да се стартира разследване и да се установи кой е взел решение да бъде злоупотребено по този начин за място в ООН и принципът на универсалните човешки права", заяви Бенет и призова резултатите от разследването да станат публични.
"И правителството трябва незабавно да преустанови износа на оръжие за Саудитска Арабия, и да има дипломатическа реакция за масовото убийство", призова още ледът на Зелената партия.
"Време премиерът (Дейвид Камерън) да каже дали британското правителство е подкрепило избирането на Саудитска Арабия като член в Съвета на ООН по правата на човека.
Ако това е така, това ще е подигравка с ценностите, които имаме. Трябва да бъдем по-категорични, когато виждаме системни нарушения на човешките права, макар и от съюзници или евентуални такива.
Ако правителството е подкрепило членството на Саудитска Арабия в Съвета на ООН, това е ясен знак, че ценност за британските управляващи е печалбата, а не човешките права", заяви по темата Тим Фарон, лидер на либералдемократите.
Водещи
-
Дебора: Изпитвам страх
Делото в Районния съд в града започна отначало и се води при закрити врати. Георгиев е обвинен...
12.09 | 11:15
-
Радостин Василев: Очаквам това да е първият вот на недоверие, подкрепен от цялата опозиция
„Днес до 13:00 ч. трябва да сме събрали подписите и заедно с ПП-ДБ да депозираме общ вот на...
12.09 | 10:59
-
Албания стана първата държава в света, която назначи виртуален министър
Революционното управленско решение е част от по-широката визия на албанския премиер за...
12.09 | 10:45
-
"Маркет ЛИНКС": "Възраждане" губи подкрепа, "ДПС - Ново начало" доближава ПП - ДБ
Ниска избирателна активност при евентуални избори
12.09 | 10:26
Най-четени
-
Кантарджиев: Миналата седмица има с 5,45% увеличение на COVID случаите в сравнение с предходната
Коронавирусни инфекции е имало и ще има, напомни той.
12.09 | 09:59
-
Очаква се днес ПП-ДБ, МЕЧ и АПС да внесат в деловодството на Народното събрание петия вот на недоверие срещу кабинета "Желязков"
Предишни опити за сваляне на правителството
12.09 | 09:12
-
Костадинов нарече медийната среда "фекална вода" след участие в БНР
Зад емоционалната реторика
12.09 | 10:15
-
"Маркет ЛИНКС": "Възраждане" губи подкрепа, "ДПС - Ново начало" доближава ПП - ДБ
Ниска избирателна активност при евентуални избори
12.09 | 10:26