Гневът на исляма 23.09 | 08:50

Недоволството на последователите на Мохамед заплашва все повече сигурността по света

От Владислав Рашков

Вече почти две седмици протестни действия обхващат мюсюлманския свят. Повод за сътресенията стана нискобюджетният американски филм "Невинността на мюсюлманите".

В него пророкът Мохамед бе представен като развратник и женкар.

На печалната за САЩ дата 11 септември лентата стана повод за нов епизод на кръвопролития. В пристанищния либийски град Бенгази избухна протест пред американското консулство в защита на името на Мохамед.

В суматохата американският посланик беше убит, а смъртта си намериха и трима негови колеги. В четвъртък (20 септември) властите в САЩ обявиха, че атаката е била терористична, но не уточниха дали е била планирана. Вълната на гнева се разрасна още същия ден, като се пренесе в египетската столица Кайро.

В опит да намали напрежението видео платформата Youtube блокира достъпа до филма в двете държави. Антиамериканското недоволство обаче не остана капсулирано и се пренесе в редица ислямски държави. По цял свят посолствата на САЩ бяха обекти на нападение, като в Судан бяха атакувани и мисиите на Германия и Великобритания.

Чувствителността на Арабския свят е била изключително изострена щом става дума за чистото име на пророка. Всеки хумористичен акт срещу Мохамед се е тълкувал винаги провокативно от мюсюлманите.

От тази гледна точка не е изключена и вероятността филмът да е целял да предизвика настоящите събития. Още повече видеото бе първоначално пуснато на части през юни 2012г., когато не намери голям зрителски интерес, но след превод на арабски то доби популярност в цял свят.

Мненията дали Мохамед може да бъде осмиван достигат крайности. При всички случаи мюсюлманите реагират гневно винаги, когато към пророка им се проявява хумористично отношение – нещо, което би минало без подобни проблеми при другите религии. Това е така открай време поради готовността на една част от мюсюлманите да жертват живота си и живота на други в името му.

Равносметката показва, че към светците, които биват защитавани със средствата на войната, се проявява повече толерантност и за тях не се говори. А дали обществената реакция на филма е била прогнозирана от създателите му и може ли това да бъде мотив за оправдание?

В хода на събитията бе открит продуцентът на филма Накула Беселей Накула, който отхвърли твърденията, че е режисирал лентата. В интервю калифорниецът заяви, че режисьорът е човек на име Сам Бейсил (това бе и името на акаунта, от който първоначално бе пуснато видеото в интернет).

Ден след смъртта на американските дипломати той се скри от обществеността, като даде единственото си интервю за вестник Wall Street Journal. В него сподели, че е събрал 5 млн. долара от хора, несимпатизиращи на исляма. Бейсил каза още, че филмът не е религиозен, ами политически. "САЩ загубиха много хора и много пари във воини в Ирак и Афганистан, но ние се борим срещу идеи", каза той пред изданието.

Междувременно Google отказа да свали клипа от сървърите си, добавяйки, че той няма да може да бъде гледан само в държави с ислямско вероизповедание. Това се оказа недостатъчно особено за ливанската шиитска организация "Хизбулла", която призова към разрастване на протестите.

От своя страна, на посещение в ливанската столица Бейрут, Папа Бенедикт XVI призова мюсюлмани и християни да спрат насилието. "Хизбулла" посрещна топло римокатолическия глава, но изгорени американски флагове отново не липсваха. 

Искрата на мюсюлманския гняв беше подкладена и от френска карикатура на пророка Мохамед.

Списанието Charlie Hebdo, което не за пръв път осмива мюсюлманския свят, стана повод Франция да затвори посолствата си в размирните страни от съображения за сигурност. Случката напомни за датското списание Jyllands-Posten, което също пусна сатирични рисунки на ислямския пророк през 2005 г.

Тогава издателите настояха, че като се избягва темата за Мохамед, се налага автоцензура. В резултат на публикуваното мюсюлмани по цял свят започнаха масови протести, като се стигна до бомбен атентат в Копенхаген, който беше предназначен за създателите на карикатурите. Атаката не взе жертви.

В Иран протестите против карикатурата бяха най-големи. Протестиращите скандираха против Франция, Израел и САЩ. Проиранската шиитска организация в Нигерия "Ислямско движение на Нигерия” проведе антизападни шествия. Във Франция пък протестите срещу антиисламския филм и карикатурата бяха забранени от френския вътрешен министър Манюел Валс.

Очаква се демонстрациите да продължат да обхващат света, като не е ясно какви ще са действията на западните сили, за да противодействат на деликатната ситуация. А доколко е добре да се шегуваш с религиозни теми, което вярващите намират за обида, е въпрос, който тепърва ще получава своя отговор. Включително и под формата на още взривове. 

Водещи

Най-четени