Гърция прави референдум по спасителния план 01.11 | 10:22

Папандреу предизвика земетресение в страната и в Европа с решението си да се допита до народа

От iNews.bg

Премиерът на Гърция Георгиос Папандреу успя да изненада сериозно правителствата и пазарите в Европа и САЩ със съобщението си, че ще проведе референдум за новия пакет от мерки за подкрепа на Гърция.

Страната, която не може да се похвали с голям брой проведени референдуми, но пък е известна с активната позиция на гражданите си и масовия им интерес към политическия живот, се кани да организира допитване до народа по въпроса с приемането или отхвърлянето на постигнато само преди седмица споразумение за втория пакет от помощ за Гърция и придружаващите го нови реформи и ристрикции, които ще се стоварят върху гръцкия народ.

Така или иначе решението на Папандреу, който освен организирането на референдум възнамерява да поиска и вот на доверие от правителството, изненада и стресна Берлин, Брюксел и Вашингтон, макар че публичните реакции бяха по-скоро резервирани.

В МВФ не са скрили, че са неприятно изненадани от решението на гръцкия премиер, но до момента не са коментирали официално. В Берлин, въпреки че цареше смут и учудване, коментираха лаконично: "Това е вътрешнополитическо решение на Гърция, за което германското правителство не е получило никаква официална информация и не може да го коментира."

Вестник "Етнос" посочва, че с високорисковия ход, който предизвика политическо земетресение и в самата Гърция, Папандреу цели да си осигури свобода на действие, в случай че получи подкрепата на гражданите. Ако гражданите обаче отхвърлят новото споразумение за кредитиране, както подозират анализаторите, тогава решенията от 26 октомври за намаляване на гръцкия дълг и пакетът от 100+30 млрд. евро ще се окажат "увиснали във въздуха" с неясни последици.

Вестник "Вима" цитира коментарите на представители на банковия сектор, според които ходът е повече от рисков и ще доведе до увеличаване на несигурността на пазарите и до изтегляне на капитали от банките (до 40 млрд. евро), тъй като ще бъде поставено на карта оставането на Гърция в еврозоната. Това ще доведе най-малкото до сериозни проблеми с ликвидността на вътрешния банков пазар.

Ежедневникът "Катимерини" обръща внимание на думите на премиера, че провеждането на референдум в никакъв случай не е бягство от отговорност, а напротив – бягство от отговорност би било обявяването на предсрочни парламентарни избори, които биха довели народа до разделение, а страната – до банкрут. Папандреу изключи всякаква възможност за коалиционно управление, като изтъкна, че няма политически предпоставки за постигане на споразумение с някоя от другите политически партии.

Вероятно референдумът ще се проведе в края на януари 2012 г., след като бъдат извършени необходимите законови процедури и бъде проведен публичен дебат, заяви министърът на вътрешните работи Харис Кастанидис.

Министърът на икономиката Евангелос Венизелос, който беше приет в болница заради проблеми със стомаха, заяви, че референдумът ще даде отговори на много важни въпроси: "С Европа ли сме? За еврозоната ли сме? За еврото ли сме? Смятаме ли, че балансът е положителен? Смятаме ли, че трябва да останем в тази група на развитите страни и, че не трябва да се връщаме в Гърция от времето на драхмата и в Гърция от 60-те и 50-те години на миналия век? Смятаме ли, че трябва да бъдем последователни и отговорни? Смятаме ли, че е по-добре да дължим на банките в международен план 100 млрд. евро по-малко или е по-добре да дължим 100 млрд. евро повече? По-добре ли е дългът ни да клони към 120% от БВП, а не към 240%?".

Водещи

Най-четени