Давутоглу: Не съм давал заповед руският самолетът да бъде свален 31.12 | 17:00
"Възможно ли е само за 17 секунди да успеят да ме питат, и бих ли дал такава заповед?"

Турският премиер Ахмет Давутоглу продължава да твърди, че не е давал заповед да бъде свален руския бомбардировач Су-24 в небето на Сирия.
Припомняме ви, че на 24 ноември турски боен самолет свали руския фронтови бомбардировач, което предизвика най-сериозната криза в руско-турските отношение от десетилетия насам. Русия въведе санкции, които засегнаха вноса на турски стоки в страната, туристическия сектор и съвместните енергийни проекти.
Самият Давутоглу малко след свалянето на бойния самолет, което руснаците определиха като удар в гърба, се похвали, че този акт е станал с негово съгласие.
"Не съм давал заповед самолетът да бъде свален. Възможно ли е само за 17 секунди да успеят да ме питат, и бих ли дал такава заповед? Не, това не е възможно”, каза той в интервю пред турската телевизия NTV.
Премиерът разясни и как влизат в сила на правилата в отговор на заплаха.
"Тези правила не са нови, те се използват без мои инструкции. Два дни преди инцидента Генералният щаб е предал пълномощията за използване на тези правила на командването на военновъздушните сили на страната. И това е правилно. Би било грешно да не се дават насоки за защита на въздушното пространство ", обясни още Давутоглу в интервюто.
Турският премиер засегна и темата с турските военни, разположени в Ирак.
"Ако Багдад иска да употреби сила, трябва да го направи срещу "Ислямска държава”, заяви още той, след като иракският министър на външните работи Ибрахим ал Джафари вчера се закани за възможни военни действия заради турските войници в Северен Ирак. Всъщност иракската армия заедно с местните кюрди водят офанзива срещу ислямистите. През последните месеци се засилиха съмненията, че именно Анкара със своите действия подкрепя терористичната групировка "Ислямска държава".
Давутоглу призна, че има "лоша комуникация” във връзка с разполагането на турските военни. Турският премиер увери, че Анкара уважава иракския суверенитет, но подчерта, че Багдад не контролира една трета от своята територия.
Ръководителят на иракската дипломация вчера повторно призова Турция да изтегли войниците си от северните части на Ирак и предупреди Анкара, че в противен случай Багдад може да отговори с военна сила. Спорът между Турция и Ирак започна в началото на месеца, след като Анкара изпрати свои войници в базата Башика, Северен Ирак. Турските военни твърдят, че помагат за обучението на сунитските и кюрдските бунтовници, воюващи срещу "Ислямска държава”.
Тези обяснения обаче не се приемат от Багдад. "Ако не постигнем решение и бъдем принудени на сблъсък, ще помислим как да защитим нашия суверенитет”, заяви Джафари.
Водещи
-
Кой ще плати сметката за по-високите разходи за отбрана в ЕС?
На 4 март президентът на Европейската комисия (ЕК) Урсула фон дер Лайен официално обяви...
30.03 | 18:00
-
Журналисти: Пеевски е засечен от радара на Европрокуратурата
Теодора Георгиева да излезе публично и да говори, призоваха Атанас Чобанов и Николай Стайков
30.03 | 17:40
-
Отиде си звездата от "Шогун" и "Птиците умират сами" Ричард Чембърлейн
„Нашият обичан Ричард вече е с ангелите“, заяви дългогодишният партньор на Чембърлейн Мартин...
30.03 | 16:54
-
Ето какво се случва с децата на убития висаджийски бос Георги Илиев и жена му Мая
Криста и Андреа бяха осиновени от тях само няколко месеца, преди Главния да бъде ликвидиран от...
30.03 | 17:20
Най-четени
-
Пастрокът обменял клипове с гаврите над 5-годичния Адриан с майка му
Това става ясно от обвинителния акт
30.03 | 13:40
-
Пеевски: Честит Рамазан Байрам!
"Пожелавам на всички здраве, благоденствие и мир в домовете", заяви лидерът на "ДПС-Ново...
30.03 | 10:40
-
Ахмед Доган прави нова партия?
"Участваме в правителство, в което дефакто не участваме. Беше грешка", заяви бившият депутат и...
30.03 | 17:00
-
Ангелов: Проруските партии се събраха, за да атакуват влизането на България в еврозоната
"Ако госпожа Георгиева се е срещала с Пепи Еврото, това много ни притеснява", категоричен е...
30.03 | 16:00