Започна маратонът за сформиране на кабинет в Гърция 18.06 | 13:44

Задава се историческа коалиция между Нова демокрация и ПАСОК

От Олга Андреева

В маратон или спринт ще се превърне сформирането на кабинет в Гърция след изборите за парламент, провели се вчера, 17 юни, предстои да видим, но по всичко личи, че този път пазарлъците ще преминат по-стегнато и ефективно.

Лидерът на спечелилата най-много подкрепа партия, Нова демокрация, Андонис Самарас получи проучвателен мандат за сформиране на кабинет от президента Каролос Папуляс и още веднага започва със срещите с евентуалните партньори.

Самарас изрази увереност, че има възможност за сформиране на правителство, като обеща да търси дълготрайно партньорство в кабинет на националното спасение с партиите с европейска ориентация и подкрепящи оставането на Гърция в еврозоната. Президентът от своя страна окуражи мандатоносителя да състави възможно най-бързо кабинет, "за да не остава Гърция нито час повече неуправлявана".

Още в 14 часа започват срещите на Самарас, макар че от разговора с лидера на основния си опонент, коалицията на радикалната левица "Сириза", Алексис Ципрас, едва ли може да очаква подкрепа за бъдещ кабинет. В 18 часа предстои да се срещне и с лидера на ПАСОК Евангелос Венизелос, който рязко смекчи позицията си снощи и заяви, че социалистите са длъжни да окажат съдействие за оставането на страната в еврозоната.

Лидерката на комунистите Алека Папарига също се очаква да каже категорично "не" на Самарас, а Панос Каменос от Независими гърци беше повече от ясен снощи, когато заяви, че партията му няма да участва в кабинет със Самарас и Венизелос.

Остава и Фотис Кувелис от Демократична левица със своите 17 депутати, които не стигат за сформиране на кабинет. Иначе той обеща да участва в разговори за сформиране на кабинет с "напредничава програма и надеждни лица".

По всичко изглежда, че именно Самарас и Венизелос ще сформират новия гръцки кабинет, тъй като разполагат с необходимите за това депутати (162 при необходим минимум от 151).

Съвместното управление на двата полюса в досегашния двуполюсен политически модел в Гърция ще бъде красноречиво доказателство за огромния натиск, на който е бил подложен гръцкият политически елит за това страната да остане в еврозоната и да спази до последната буква двата меморандума за т. нар. спасителни заеми, а може би и за страха им да пуснат в управлението на страната трети играч, който може да открие нелицеприятни факти за управлението на финансите на страната през последните десетилетия.

Конституцията изисква новият гръцки парламент да положи клетва най-късно до 28 юни, но е възможно това да стане и по-рано. Служебният премиер Панайотис Пикраменос вече подаде оставката си и също пожела възможно най-бързо да бъде сформиран кабинет.

Водещи

Най-четени