Изгасиха пожара на площадката за ядрени отпадъци във Франция* 12.09 | 15:07
Един човек е загинал, а опасността от изтичане на радиация вече е определена като "много много ниска"

* Информацията е актуализирана към 17.16 часа
Пожарът във френската ядрена централа "Маркул" е вече изгасен. Рискът от изтичане на радиация е вече "много много нисък", според определението на експерти от френският Институт по ядрена сигурност.
Както по-рано ви съобщихме по информация на Lenta.ru в "Маркул" във Франция е имало взрив. Най-малко четирима са пострадали, а един човек е изчезнал. Според съобщение на Europe 1, като се позовава на представител на Комитета по атомна енергетика на Франция, при инцидента е загинал един човек.
Централата се намира на територията на департамента Гар, в близост до град Ним.
Взривът се е случил около 11.45 часа местно време (12.45 часа българско) на една от площадките за съхранение на ядрени отпадъци.
Мястото на инцидента е отцепено от полицията.
Франция е една водещите "атомни" държави в света. В страната има 58 реактора и 19 централи.
iNews припомня, че само преди месеци започна проверка на сигурността на всички ядрени централи в Европа. Проверката и безпокойството за ядрената безопасност дойде след голямата авария в Япония, където земетресението и последвалото го цунами от 11 март блокираха АЕЦ "Фукушима – 1".
Аварията доведе до изтичане на радиоактивна вода в морета, до радиоактивно замърсяване на района, а властите евакуираха живущите в радиус от 20 километра. Японските спасители и специалисти се бориха с овладяване на аварията в продължение на месец.
Водещи
-
Проблем с приема в ясли и детски градини в София още от първия ден
Най-сериозен е проблемът в районите „Витоша”, „Студентски”, „Триадица” и „Лозенец”.
25.03 | 11:45
-
Домино от гафове. Тотото втори път сгази лука
По думите му последващото теглене противоречи на правилата на тотото.
25.03 | 11:30
-
Мая Манолова: Нямам никакво желание да ставам служебен премиер
Институция без ръководство
25.03 | 11:15
-
Балабанов разкри, че идеята за създаването на държавни магазини е дошла именно от неговата партия
Бюджетът - въпрос на компромиси
25.03 | 10:45
Най-четени
-
"Унижавам и мачкам всички безполезни роби!" Това пише Габриела Сашова, обвинена в изтезаването на животни
Засега водещата версия е, че са ги взимали от обяви за осиновяване в интернет. Разследването...
25.03 | 10:30
-
90% от българите бързат да купят имот преди влизането в Еврозоната
Различни възрастови групи - различно поведение
25.03 | 09:59