Косово стигна дъното! Страната затъна в невиждана политическа криза 03.11 | 19:39
Прищина е напът да натири нацията по пътя към провала

Почти пет месеца след парламентарните избори през юни Косово е затънало в най-тежката политическа криза след обявяването на независимостта си от Сърбия през 2008 г.
Безизходицата дестабилизира процеса на нормализиране на отношенията му с Белград и крие риск да доведе до нови, предсрочни избори, предупреждава Исмет Хайдари в анализ за AFP.
Неяснота в конституцията на Косово е в основата на този институционален проблем. Конституцията постановява, че партията, класирала се на първо място на парламентарните избори, може да представи кандидат за поста на председател на парламента.
Но никакъв срок, нито пък брой на опитите, не е отбелязан и най-вече конституцията не е предвидила възможност за опозицията, дори тя да има мнозинство, какъвто е сегашният случай, да предложи свой кандидат.
Без избор на председател на парламента целият процес на формиране на правителство и други институции е блокиран. Използвайки тази неумело съставена конституция, Демократическата партия на Косово на досегашния премиер Хашим Тачи - 46-годишен, бивш лидер на косовските албански бунтовници, който ръководи правителството от седем години и изведе страната до независимост, се е вкопчила във властта, която обединената в коалиция опозиция силно желае да й отнеме.
"Заради тази криза Косово губи всякаква прилика с нормална държава и се насочва бавно по пътя на провалилите се държави", отбелязва политическият анализатор Белюл Бекай.
За момента към политическата криза се добавя скандал, който разтърсва Мисията на ЕС за закон и ред в Косово (ЕУЛЕКС), чиито високопоставени представители са обвинени в прояви на корупция от британската прокурорка Мария Бамие.
Освен това инцидент, станал наскоро по време на футболен мач между Сърбия и Албания в Белград, който прерасна в политическа криза между двете нации, илюстрира нестабилността на отношенията между сърби и албанци в района.
След този инцидент историческо посещение - първото на албански премиер в Сърбия от 68 години насам, бе отложено с три седмици за 10 ноември в атмосфера на засилване на напрежението.
AFP предупреждава, че липсата на институции в Прищина отслабва още повече шансовете за продължаване на трудния процес на нормализиране на отношенията, както и прилагането на споразуменията, сключени досега с Белград.
Според политическия анализатор Хакъ Абази Тачи е основният отговорен за кризата в Косово. "Провокирането на кризи е единственият начин за действие, който управлението на Тачи познава. Осемте последни години се характеризираха с поредица от грешки", заяви той.
Водещи
-
Бой в училище в Бяла Слатина зради миска
Близки на ученичка нахлуват в Професионалната агротехническа гимназия и нападат ученици
20.05 | 21:00
-
Удря ни мощна магнитна буря, която може да спре тока
Те ще продължат дни, а може би и седмици, алармират астрономи
20.05 | 20:45
-
Акция на Европрокуратурата и ГДБОП в Сандански
Операцията е свързана с разследване на злоупотреба със средства от еврофондове
20.05 | 20:30
-
Financial Times: Еврокомисията иска да въведе 2 евро такса за пратки от трети страни
Целта е справяне с нарастващия обем пратки, повечето от които идват от Китай
20.05 | 20:15
Най-четени
-
Синдикати: Готови сме отново за стачка в градския транспорт
Синдикатите са против сливането на транспортната система в едно дружество.
20.05 | 09:45
-
Васил Терзиев поиска от Теменужка Петкова да се произнесе до 3 дни за сметосъбирането
Те са предоставени в края на март на Агенцията по обществени поръчки, която е подчинена на...
20.05 | 12:15
-
Киселова: Дори и Радев да сезира КС за референдума, това няма да се отрази на конвергентния доклад
Президентът има право да отправи искане към НС", посочи тя и заяви, че е върнала като...
20.05 | 13:10
-
Задава ли е нова пандемия? Еболата се завърна в Европа
Мъж, пътувал до Африка, даде положителна проба, изолираха го в болница
20.05 | 13:40