Нетаняху успя да събере мнозинство в Кнесета 14.03 | 14:01
Последният срок за това беше 16 март
Премиерът на Израел Бенямин Нетаняху успя да постигне споразумение за формата на новото правителство.
Нетаняху получи подкрепата на необходимия брой депутати, след като почти месец и половина провежда коалиционни преговори за съставяне на ново правителство, припомня агенция "Новости".
Партньори на управляващия блок "Ликуд - Наш дом Израел” в кабинета и парламентарната коалиция ще бъдат антиклерикалната партия "Йеш Атид” (Има бъдеще) и прозаселническата "Еврейски дом”, които заедно с лявоценстристската "Ха Тнуа" (Движение) осигуряват 68 гласа от 120 в Кнесета.
Последните дни бяха изключително изпитание за израелския лидер. 16 март беше последният и окончателен срок, в който той трябваше да обяви състава на новото правителство.
Преди това Нетаняху разполагаше с 28 дни, но тъй като не успя да обедини различните политически субекти в Кнесета и да събере необходимите му минимум 61 гласа, той получи допълни 14 дни, в които да продължи преговорите. Парламентарните избори в Израел се състояха на 22 януари, като на тях блокът на Нетаняху спечели 31 места.
Подписването на коалиционните документи се очаква да се състои по-късно днес.
Новото коалиционно правителство трябва да положи клетва само дни преди първата визитата на американския президент Барак Обама в страната.
Съдейки по информацията, може да се отчете, че за първи път от много години извън борда на управление на Израел остават ултрарелигиозните партии, включително най-голямата от тях – ШАС. Против тяхното включване в коалицията се обявиха както "Еврейски дом", така и "Йеш Атид", които се застъпват за граждански реформи в страната.
Водещи
-
Вълна от пациенти с „кокаинов нос“: Лекари предупреждават за необратими увреждания
Коригиращи ринопластики за „седловиден нос“ са възможни, но в частни клиники струват до 15 000...
24.11 | 17:45
-
Съпругът на Алена с шокиращи разкрития за смъртта й!
Сутринта на 16 ноември астроложка №1 на България Алена отлетя без време към звездите
24.11 | 17:30
-
Как търговците в другите държави се справиха с връщането на ресто в евро?
Причината за тревогата е така нареченият период на "двойно обращение"
24.11 | 17:15
-
България отново е държавата с най-висок риск от бедност в ЕС през 2024 г.
През 2024 г. за втора поредна година обаче няма нито един район на планиране у нас, който да е...
24.11 | 16:59
Най-четени
-
БАБХ с нов директор
Д-р Милушева притежава две магистърски степени - по ветеринарна медицина и по санитарна...
24.11 | 10:59
-
Още една рокада на върха! Нов шеф на БАИ
Със заповед на министъра на иновациите и растежа досегашният изпълнителен директор на БАИ Мила...
24.11 | 12:15
-
Заплатите в България - рекорди и предупреждения
Разликата в посоката на движение между секторите очертава разнопосочни тенденции. Едни отрасли...
24.11 | 11:15