Рекордно радиоактивно замърсяване на океана след аварията във "Фукушима" 27.10 | 19:36

Това е най-голямото изтичане на радиация в морската вода, наблюдавано някога

От Андриян Георгиев

Рекордно радиоактивно замърсяване в морската вода е измерено след аварията в японската АЕЦ "Фукушима-1" с изтичане на 27 милиона милиарда бекерела цезий-137, съобщи френският Институт за радиационна защита и ядрена сигурност, предаде AFP.

Това е най-голямото изтичане на радиация в морската вода, наблюдавано някога, се казва в съобщението.

Общото количество на цезий-137, изхвърлено директно в морето между 21 март и средата на юли, е достигнало 27 милиона милиарда бекерела, като по-голямата част (82 процента) са изтекли преди 8 април. 

Преизчисляването на изтеклите количества цезий в морето между 21 март и 8 април показва двойно по-голям резултат от пресметнатия от френския институт през юли и 20 пъти по-голям от прогнозите на оператора на централата - ТЕПКО.

Вследствие на едно от най-силните морски течения на земята замърсените води бързо са се разнесли в открито море. 

Местоположението на АЕЦ "Фукушима" е позволило изключително разпръскване на радионуклеиди, допълва БТА.

Разнасянето на цезия в целия Тихи океан в крайна сметка е довело до концентрация от 0,004 бекерела на литър, което е два пъти повече от радиацията вследствие на ядрените опити от 60-те години на миналия век. 

Измервания в утайките край брега и в морската вода показват, че тези концентрации няма да имат отражение върху рибата, живееща в открито море. Същевременно се очаква в по-продължителен период да се запази значително замърсяване на морската вода край брега близо до централата.

Периодът на полуразпад на цезий 137 е 30 години.

Водещи

Най-четени