Судан призна новата държава на юг 08.07 | 18:15
Държавата Южен Судан се създава след дългогодишна гражданска война и референдум

Днес властите в Судан официално признаха Република Южен Судан, която ще бъде провъзгласена за самостоятелна държава.
"Република Судан обявява, че признава Република Южен Судан за самостоятелна държава в рамките на границите, определени към 1 януари 1956 година”, заяви министърът отговорен за президентската администрация Бакри Хасан Салех. Изявлението му беше предаване пряко по държавната телевизия.
Официалното провъзгласяване на независимостта на Южен Судан ще се състои по-късно. Предполага се, че след като изтече половингодишният преходен период, който започна с провеждането на референдума за отделянето на 19 януари тази година.
Референдумът показа, че над 95% от живеещите в южната част на страната подкрепят създаването на отделна държава.
И до този момент обаче властите на Севера и Юга не са успели да договорят много от конфликтните въпроси като границата, някои спорни погранични територии и разделянето на доходите от нефта.
Южен Судан е територия, богата на природни богатства, които се превърнаха и в мотив за десетилетната война между Севера и Юга, довела до хуманитарна криза и стотици хиляди жертви.
От 2005 година в Судан се разполага миротворческа мисия на ООН от 10 000 военни и 4 000 граждански лица. Очаква се обаче след определяне на границите и обявяване на независимостта тази мисия да се оттегли.
В Судан действа споразумение между правителството и Народно-освободителното движение на Судан (НОСД) от 9 януари 2005 година. Споразумението се базира на разделение на пълномощията и доходите от природните ресурси между Центъра и Юга. То сложи край на 22-годишния конфликт, който отне живота на повече от половин милион души.
Въпреки това в страната периодично възникват регионални конфликти на етнически или верска основа, които вземат жертви.
Малко по-късно стана ясно, че Съветът за сигурност на ООН одобри изпращането на нови
мироопазващи сили в Южен Судан, който утре ще обяви независимост. Съветът за сигурност реши с единодушие да изпрати 7000 войници и 900 полицаи, които да се
грижат за мира и да помагат за насърчаване на развитието в най-новата държава в света.
iNews припомня, че на последните проведените президентски избори победа удържа действащия в момента президент Омар ал Башир, който е с две издадени заповед за арест от Международния наказателен съд по обвинения във военни престъпления, престъпления против човечеството и геноцид по време на войната в Дарфур.
Водещи
-
Боян Радев е новият директор на ГДБОП
Досегашният шеф на службата Явор Серафимов беше преназначен за заместник-директор на ГД...
29.05 | 15:45
-
Стотици се поклониха пред синята легенда Кирил Ивков
"Синята" легенда си отиде от този свят на 78-годишна възраст през уикенда
29.05 | 15:30
-
Електронният подпис става задължителен в държавните администрации
Целта – повишаване на киберсигурността
29.05 | 15:20
-
Желязков и Станков инспектираха Вертикалния газов коридор
Евтината енергия е въпрос за по-добрия живот на българските граждани, заяви премиерът
29.05 | 15:10
Най-четени
-
Днес решават дали Варна ще изтегли дълг за милиони
Сесията ще се излъчва в реално време през YouTube канала на институцията.
29.05 | 10:30
-
Васил Терзиев: Това не е бюджетът, зад който заставам аз
Столичният общински съвет ще разгледа бюджета на общината за 2025 г.
29.05 | 12:59
-
Ще се повишат ли цените на имотите у нас след приемане на еврото
Той посочи още, че цените на имотите се определят на базата на тяхното търсене и предлагане. ...
29.05 | 12:45
-
Радостин Василев: „Възмутени сме от случилото се. Мисля, че е по-добре парламентът да почива и да не се събираме тук
По-рано депутати от "Възраждане" и от ПП-ДБ влязоха в спор заради темата за изучаването на...
29.05 | 11:45