Три държави-членки против новите мерки на ЕС срещу прането на пари 21.05 | 12:26
Представителите им обаче не обясняват каква е причината
План за увеличаване на правомощията на Европейския съюз за ограничаване на потока от мръсни пари през банките се сблъска със съпротива по време на среща на ЕС от страна на държави-членки, наскоро засегнати от големи скандали с пране на пари и финансови измами, съобщи в. "Катимерини”, предаде БГНЕС.
ЕС обсъжда как да засили контрола си върху финансовия сектор, след като редица скандали в Естония, Малта, Латвия, Кипър и Нидерландия разкриха как националните надзорни органи бавно действат срещу банки, които подкрепят или не предотвратяват прането на пари.
Заместник-председателят на Еврокомисията Валдис Домбровскис, бивш премиер на Латвия, се въздържа от предлагане на законодателни промени, но по-рано през май повтори възможните варианти за ограничаване на финансовата престъпност, включително прехвърлянето на правомощия за мониторинг от националните надзорни органи на орган на ЕС.
По време на видеоконференция на министрите на финансите на ЕС във вторник, Естония, Унгария и Чехия се противопоставиха на плана, според трима служители, присъствали на онлайн срещата. Те не казаха какви причини за противопоставянето си са изтъкнали трите страни.
Естония е в центъра на най-тежкия скандал с пране на пари в Европа, след като публикации в медии през 2017 г. предизвикаха разследвания за съмнителни плащания в размер 200 милиарда евро, извършени чрез малкия естонски клон на Danske Bank между 2007 и 2015 година.
Сумата е равна на около 10 пъти годишната икономическа продукция на Естония. Правителствен служител заяви, че Естония все още не е решила дали да подкрепи надзорен орган на ЕС.
Представители от Унгария и Чехия не бяха веднага на разположение. И двете страни са изправени пред проучвания за използването на средства от ЕС, след като одитните и разследващите органи на ЕС откриха сериозни нередности.
Длъжностни лица, които са присъствали на видеоконференцията на финансовите министри, заявиха, че на плана се противопоставя и Малта, чийто главен кредитор, Bank of Valletta, е под строг контрол от страна на ЕС за пропуски при проверката на прането на пари.
Малтийските служители отрекоха да са против, заявявайки, че страната подкрепя публично и частно плановете на ЕС за съвместен надзор на финансовата престъпност.
Водещи
-
Заради липсата на ток жители на Троянско се събраха на протест
Затова жители от общината се събраха пред офиса на енергодружеството в Троян, за да попитат...
28.12 | 18:00
-
И това доживяхме! Бедните вече ходят да празнуват в Гърция
Cpeд нaй-cĸъпитe oфepти e тaзи зa пpeзидeнтcĸи aпapтaмeнт нa 5-звeздeн xoтeл в Бypгac нa...
28.12 | 17:40
-
Народно поверие гласи: Ако днес цялото ви семейство си пожелае нещо, то ще се сбъдне
Празничните дни и народни поверия не приключват с Коледа
28.12 | 17:20
-
Задълбочава се кризата с личните лекари
Броят им у нас продължава да намалява, а натоварването върху тях расте, става известно от...
28.12 | 17:00
Най-четени
-
Снеговалежът в централните и източните райони от Северна България продължава и днес
Ще духа слаб, по долината на Струма и в Източна България предимно умерен север-северозападен...
28.12 | 08:59
-
Не само в България обичат кисело зеле
И в Германия то има дълга история и традиции. А и в други страни го ценят. Днес киселото зеле...
28.12 | 09:40
-
АБВ за вписването на втора православна църква: Поставя се началото на нов разкол
В позицията си от АБВ припомнят първия опит за намеса в църковните дела по времето на...
28.12 | 13:59