Фукушима няма да се превърне във втори Чернобил 14.03 | 12:29

Рискът от стопяване на реакторите в засегнатите японски атомни централи обаче остава реален

От Георги Георгиев

Според мнозинството ядрени експерти, евентуално стопяване на реактора в японската атомна централа Фукушима е малко вероятно да превърне пострадалата от земетресението в петък централа във втори Чернобил.

Въпреки втората мощна експлозия в централата днес, японските власти също омаловажават опасността от стопяване на единия от реакторите. Щетите обаче ще бъдат значителни, прогнозират те.

Повечето от експертите сравняват ситуацията с тази през 1979 г. при инцидента с американската ядрена централа на Three Mile Island, който доведе до изпускане на радиация в 16 километровата зона около реактора, припомня ABCnews.com.

Професор Ейдън Бърн от Националния австралийски университет в Канбера обяснява, че основната причина централата в Three Mile Island да аварира, е поради липса на охлаждаща вода. Според него обаче случаят с Фукушима е малко по-различен, тъй като тук японските инженери са успели да вкарат охлаждащата течност в реактора и така да намалят риска от развитието на най-лошия сценарий.

Когато реакторите работят нормално, горивните пръти в реактора са заобиколени от охладител. Те съответно се спускат или вдигат, като по този начин се регулира нивото на ядрените реакции, познати още като процес на делене, обясняват учените.

"Процесът на стопяване е свързан със загуба на охладителна течност. При липсата ба охладител горивните пръти се нагорещяват до няколко десетки хиляди градуса, което води до физическото им стопяване" обяснявава проф. Бърн. За щастие японските реактори разполагат с херметизиращ съд и надеждата е, че ако се се стигне до разтопяване, то ще бъде задържано в него и радоактивните вещества няма да попаднат в околната среда.

Част от учените обаче са настроени по-песимистично, като някои от тях дори сравняват инцидента във Фукушима с тази от Чернобил през 1986 г.

При най-сериозната ядрена авария в историята, процесът на некотролирано делене доведе до конвенционална експлозия и изхвърлянето на тонове радиоактивни вещества в атмосферата над територията на бившия СССР и Европа. За разлика от авариралия реактор в Чернобил, този във Фукушима разполага с многослойна стратегия на защита, която го прави много по-сигурен.

Друга разлика между Чернобил и Фукушима е, че в последната ядрените реактори са били изключени, а контролните пръти били били вкарани, за да спрат верижната реакция.

Според японските власти, в момента в реактора се поставя морската вода, смесена с борна киселина, което ще намали риска от повторно стартиране на процеса на делене.

Към момента авариралата централа отделя малки количества от изотопите ксенон-137 и йод-131, които имат период на полуразпад от съответно 3,8 минути и осем дни. Експертите обаче са загрижени от възможността за евентуалното изхвърляне на на цезий-137 - изотоп с висока радиоактивност, който има период на полуразпад от 30 години. Според учените, реакторите ще бъдат изложени на риск до момента, в който охладителните им системи не заработят нормално.

Дори да се стигне до разтопяване и последвало експлозивно изхвърляне на радиоактивни елементи в атмосферата, катастрофата няма да бъде в с размерите на Чернобил, смята професор Бърнс.

Водещи

Най-четени