Хърватия подписа договора си за присъединяване към ЕС 09.12 | 11:59

В договора са вписани три предпазни клаузи

От iNews.bg

Хърватия подписа днес (9 декември) Договора за присъединяването си към Европейския съюз. Страната ще стане член на общността от 1 юли 2013 година.

Документът беше подписан по време на Европейския съвет от лидерите на страните на 27-те държави от ЕС, както и от хърватския президент Иво Йосипович и премиера Ядранка Косор. След това обаче договорът трябва да бъде ратифициран от всяка държава в ЕС.

Самата Хърватия ще подложи на референдум влизането си в ЕС. Допитването до гражданите ще стане в началото на 2012 г.

"Денят е исторически за Хърватия. Тя ще стане 28-ия член на ЕС и поздравявам президента Йосипович и премиера Косор", обяви Херман ван Ромпой.

След приветствените слова договорът беше подписан от всички лидери на ЕС, като страните бяха подредени по азбучен ред по начина на изписване на оригиналния език. Под звуците на симфонична музика първи документа парафира новоизбраният премиер на Белгия - Елио ди Рупо. Следващ беше нашият преимер Бойко Борисов (на снимката).

Какво ще стане след като Хърватия влезе в ЕС?

По отношение на основните свободи в ЕС – свободно движение на хора, стоки, услуги и капитали, за новия член на общността са предвидени няколко ограничения.

Сред тях е и двугодишен преходен период, през който хърватите няма да имат право на свободен достъп до пазара на труда в редица държави в ЕС. Това споразумение ще бъде преразгледано отново след преминаване на този период, като пет години след присъединяването на Хърватия в ЕС вече ще отпаднат всички национални ограничения, наложени от останалите членове в общността.

Загреб ще може да налага реципрочни мерки на останалите държани от ЕС.

Що се отнася до свободното движение на капитали Хърватия ще има правото да наложи забраната за продажба на земеделска земя за граждани на други държави от ЕС в продължение на седем години след влизането в общността. По тази точка има възможност за удължаване на срока с три години.

Специфично за преговорите със страната бяха съществуващите корабостроителници, които са получавали незаконна държавна помощ по европейските правила. От ЕК ще имат право да поискат възстановяването на тези средства, въпреки че са отпуснати през 2006 година.

Ще могат да бъде искано и финансирането за производителя на стомана CMC Sisak, ако компанията не върне парите до датата на присъединяването на страната в ЕС или до 1 юли 2013 година.

По време на преговорите беше договорено и изключение по отношение на свободното придвижване на стоките – основно в областта на медицинско оборудване. Постигнато е и споразумение по отношение на закона за интелектуалната собственост, селското стопанство (основно системата за заплащане и някои квоти за износ), сигурността на храните и в областта на рибарството.

Има изключение и по отношение на данъчната политика (за данък добавена стойност ДДС и някои митнически такси).

Договорът за присъединяването на Хърватия в ЕС има три предпазни клаузи – общоикономическа, специфична в областта на вътрешния пазар и специфична в областта на правосъдието и вътрешния ред. Те са създадени в потвърждение на опасенията относно някои трудности, които би изпитала страната при присъединяването си към общността.

След като Хърватия стане пълноправен член на ЕС, от Европейската комисия ще продължат да следят за изпълнението на договорените моменти при преговорния процес. Основни задължения страната е поела по отношение на юридическата система и фундаменталните права.

Загреб обеща реформа в съдебната система, както и завеждане на някои ключови дела, свързани с престъпления, извършени по време на войната, както и борбата срещу престъпността.

Водещи

Най-четени