Ципрас - с вратовръзка от Рим, Брюксел - скептичен 04.02 | 09:38

Новото гръцко правителство ще вдига поетапно минималната работна заплата

От Кремена Бедерева

Гръцкият министър на труда Панос Скурлетис потвърди пред местно радио, че новоизбраното ляво правителство ще пристъпи към вдигане на минималната работна заплата в страната и че това ще стане поетапно.

Повишаването на минималната заплата е част от обещанията на кабинета Ципрас за отмяна на мерките за икономии, наложени в рамките на спасителното споразумение с международните кредитори на страната.

Панос Скурлетис каза, че правителството планира да възобнови колективните трудови договори и да вдигне минималната заплата, която беше намалена от 751 на 586 евро на месец по договора за спасителна помощ от 2012 г.

Той поясни, че на първия етап минималната заплата ще бъде увеличена на 670 евро, а много скоро тя ще достигне и 751 евро, колкото е било нейното ниво през 2009 г.

1469302

Същевременно става ясно, че със срещи днес в Брюксел с председателя на Европейската комисия Жан-Клод Юнкер и в Париж - с президента Франсоа Оланд, продължава европейската обиколка на новия гръцки премиер Алексис Ципрас, в рамките на която Атина търси решение на дълговата криза.

В. "Етнос" пише, че в края на визитата си в Рим вчера Ципрас е получил вратовръзка от своя италиански колега Матео Ренци. Новият гръцки премиер бе обявил, че ще сложи вратовръзка, когато бъде отписан дългът на Гърция. Изданието оценява като "хладна" атмосферата на разговорите в италианската столица.

В. "Вима" коментира, че на тях Ренци дал да се разбере, че предложенията за Гърция ще се обсъждат там, където се взимат решенията и че те ще са в контекста на изискванията Атина да даде тласък на реформите. Вестникът допълва, че Ренци е споделил всичко това след телефонен разговор с германски канцлер Ангела Меркел. Наблюдатели в Атина смятат, че днешната среща на Ципрас с Юнкер е "загадка", тъй като след вота в Гърция, председателят на Европейската комисия бил отправил ясен сигнал, като казал: "няма да съсипем всичко заради един изборен резултат".

В. "Катимерини" отбелязва, че днешната среща на Ципрас с френския президент Оланд също е с доста неизвестни и че от нея щяло да проличи доколко са налице възможности за постигане на съгласие между новото гръцко правителство и Брюксел. Позовавайки се на различни международни коментари гръцки вестници пишат, че "Меркел била готова за играта на търпение с Гърция" и че повечето американски медии били на мнение, че "Гърция е близо до споразумение за дълга".

В. "Имерисия" отбелязва, че Брюксел е обзет от скептицизъм във връзка с предложението на гръцкия финансов министър за размяна на облигации, чийто лихви да бъдат обвързани с икономическия растеж. Източници в Брюксел били обезпокоени, че това може да се окаже трик, за да бъде постигнато "подстригване" на гръцкия дълг. Ще използваме всички средства за намаляване на гръцбткия дълг, каза в Рим гръцкият министър на финансите.

В. "Та неа" пише, че е твърде възможно на 11 февруари да се състои извънредно заседание на Еврогрупата, на което да се обсъжда проблемът за Гърция. Изданията се позовават и на статия на "Файненшъл таймс", в която се твърди, че ЕЦБ била отхвърлила предложението на гръцкия финансов министър за дълга.

От банката изказвали опасения, че след изтичане на срока на текущата спасителна програма за Гърция в края на февруари, страната ще остане без никакъв източник за финансиране отвън.

1469303

Водещи

Най-четени