Цунами удари Япония след силно земетресение* 11.03 | 09:02

Трусът е бил със сила 8,9 по Рихтер

От Нели Минчева

Огромни вълни на цунами удариха източното японско крайбрежие, причинявайки големи разрушения.

На остров Хоншу и в други райони на страната височината на вълните е достигнала 10 метра. В префектура Фукушима са били от 4 метра.

Водната стихия е помитала всичко по пътя си, включително къщи, коли и земеделски постройки, съобщава Ройтерс.

Във видеокадри на CNN се вижда как автомобили се носят от вълните по улицата буквално като детски играчки.

По-рано беше обявена опасност от появата на цунами в страната, Русия и Филипините и Мариановите острови, след като мощно земетресение разлюля североизточната част на Япония.

Това съобщават от Центъра за предвиждания на цунами в Тихия океан, цитиран от АФП.

Първоначалната информация беше, че магинтудът на земетресението е бил 7,9 по Рихтер, но впоследствие беше съобщено за 8,8, а след това и за 8,9.

По информация на Ройтерс това е най-силното земетресение в Япония от 140 години насам.

Земен трус с подобна сила има потенциала да генерира унищожително цунами, което може да засегне бреговете в близост до епицентъра за няколко минути, а по-отдалечените брегове – за няколко часа, посочват от центъра.

Под тревога са още в Тайван, Индонезия, Науру, Микронезия, Хаваите и др.

Според обявените данни епицентърът на труса е бил на 10 км дълбочина под дъното на Тихия океан, на 125 км от японския бряг.

Земетресението е усетено силно в Токио, съобщава се за пожари в няколко сгради. Нарушени са комуникациите, има данни за пострадали хора, включително и загинали.

По информация на българското посолство в Токио към момента няма данни за пострадали български граждани, съобщава БТА.

В страната живеят постоянно около 600 български граждани.

МВнР поддържа постоянен контакт с посолството чрез сателитна връзка поради нарушените комуникации в страната.

След първото земетресение са усетени четири вторични труса с магнитуд над 7 по скалата на Рихтер.

Сеизмичната активност е била усетена чак в Пекин, на около 2500 км в западна посока. Служители в офиси в китайски небостъргачи споделят в интернет форуми, че са почувствали земетресението.

Пет ядрени централи в Япония са спрели работа, според японския министър-председател няма информация за радиоактивна опасност или разрушения в обектите.

Международното летище Нарита, на около 50 км от Токио, е спряло да приема полети. Служители и пътници са евакуирани от сградата на аеропорта.

"Толкова силно бяхме разтърсени, че трябваше да се хванем за нещо, за да не паднем", казва пред АФП свидетелка на труса в регион Курихара. "Не можехме да излезем от сградата, защото трусовете не спираха, следваха един след друг."

"Бях в офиса си, на десетия етаж в сградата ни. Стените започнаха да треперят, след това и всички мебели. Никога не съм виждал нещо такова, изплаших се", обяснява пред агенцията служителка в базирана в Токио компания.

"Ужасих се и все още съм уплашен", казва пред Ройтерс 36-годишен управител на ресторант близо до столицата. "Никога преди не съм преживявал толкова силно земетресение."

Фондовият пазар в Япония разшири загубите си след трусовете. От централната банка увериха, че ще направят всичко възможно, за да осигурят финансовата стабилност.

Експерти коментират, че въпреки силата на труса страната е добре подготвена за подобно бедствие, тъй като земетресения там стават доста често и се прилагат сериозни предпазни мерки. Около 20% от трусовете в света със сила, надвишаваща 6 по Рихтер, са се случвали именно в Япония.

*Актуализирано към 10:20

Водещи

Най-четени