Чехия изтегли от пазара произведени в Германия яйца 15.01 | 11:14
Властите се опасяват, че са замърсени с диоксин

Чешките санитарни власти са изтеглили от търговската мрежа 200 000 яйца, закупени от Германия, заради опасения, че те може да са заразени с диоксин, предаде БТА, позовавайки се на съобщение на ИТАР-ТАСС.
Прага вече въведе забрана за внос и продажба на яйца германско производство по същите причини.
Иззетите стотици хиляди яйца са били доставени от германски птицеферми, където е било констатирано повишено съдържание на опасното за здравето на хората канцерогенно вещество.
Преди два дни стана ясно, че заразено с диоксин свинско месо е било продадено както в Чехия, така и в Полша.
iNews припомня, че "диоксиновият скандал" в Германия избухна, когато комисията по земеделие към Бундестага излезе с доклад, в който се казва, че около 3 хил. тона фуражи са били замърсени с диоксин.
В периода от 12 ноември до 23 декември фуражни смески с повишено съдържание на диоксин били доставени от 25 фирми в четири германски провинции.
Министърът на земеделието Илзе Айгнер обеща да вземе сериозни мерки, след като страхът от заразени с диоксин продукти накара много държави да забранят вноса на месо, яйца и млечни продукти от Германия и създаде сериозни трудности за хиляди фермери.
Една от тези страни стана Китай, който преустановява вноса на продукти от свинско месо, птиче месо и яйца от Германия.
Химикалът попаднал в немските фуражи чрез суровини от холандска фирма, която освен добавки за хранителни смеси произвежда и вещества за промишлена обработка на хартия.
Диоксинът е опасно за човешкото здраве съединение. Веществото предизвиква ред сериозни заболявания, сред които злокачествени ракови образования, психически разстройства, понижаване на имунитета, диабет. Може да доведе до импотентност и развитие на ендометрит.
Водещи
-
Нова система от награди за украинските военни като във видеоигрите, за да убиват повече руснаци
Въвежда се точкова система за унищожение на врага
01.05 | 18:00
-
След хаоса с тока Живия Нострадамус предрече ще по-големи катаклизми
Това беше само репетици, твърди предсказателят
01.05 | 17:40
-
Сини флагове за 25 плажа и 5 пристанища у нас
Ето кои са най-чистите райски кътчета на морето
01.05 | 17:20
Най-четени
-
18-годишната Магдалена от Хасково е удушена с примка, тялото ѝ - открито в бидон
17-годишен е с повдигнато обвинение и е направил пълни самопризнания, съобщиха още от...
01.05 | 16:00
-
След хаоса с тока Живия Нострадамус предрече ще по-големи катаклизми
Това беше само репетици, твърди предсказателят
01.05 | 17:40
-
България и още 15 страни в ЕС искат бюджетни дерогации заради военни разходи
Така за 4 години ще могат да използват 1,5% от Брутния си вътрешен продукт за военни разходи
01.05 | 12:20