Ще успее ли Берлускони да оцелее отново? 09.11 | 10:55

Италианският премиер обеща оставка, но шансове за спасение има

От Ивайло Ачев

Италианският премиер Силвио Берлускони обеща да подаде оставка веднага щом италианският парламент приеме бюджета на страната за 2012 година и облече в законова мантия икономическите реформи, които ЕС иска, пише Bloomberg.

На пръв поглед изглежда няма спасение за Берлускони, но всъщност нещата не стоят точно така. Цялата процедура по прокарването и одобрението на бюджета ще продължи около месец, а на италианския премиер му трябват само осем гласа в долната камара на парламента, за да си върне контрола над законодателната институция.

Големият коз срещу Берлускони обаче е позицията на италианския президент Джорджо Наполитано. Той лично се обяви против премиера и поиска оставката му.

При оставка на Берлускони вариантите са два – да се свикат лидерите на парламентарно представените партии в Италия и да се назначат извънредни парламентарни избори или да се формира експертно правителство, което да изведе страната извън кризата. Ако бъде избран първият вариант, то след разпускане на парламента от страна на Наполитано в срок от 45 до 75 дни ще има избори. При втория вариант се лансира тезата начело на изпълнителната власт да застане Марио Монти – бивш еврокомисар по въпросите на конкуренцията. Експертното правителство ще трябва да предприеме най-необходимите мерки за спасението на италианската икономика и след това да организира парламентарни избори.

В момента Берлускони и Северната лига, които формират управляващата коалиция в Италия, искат незабавни избори. Те считат, че италианците сами трябва да решат кой ще ги изведе от кризата. Изборите обаче могат да забавят приемането на мерките, които ЕС иска от Италия.

Преди оставката на Берлускони да стане факт, италианският парламент ще трябва да приеме бюджета за догодина. В него влизат съкращения на стойност 45 млрд. евро, както и допълнителни мерки за намаляване на външния дълг плюс реформи за даване на тласък на икономиката.

Именно външният дълг е големият проблем на италианската икономика, коментират специалисти. В Италия вече зрее идеята как да бъде решен този въпрос. Във времената около Втората световна война Италия е намалила дълга си чрез вътрешно изкупуване – италианци и италиански компании са купували държавните ценни книжа на страната, които са били в ръцете на чужди инвеститори. Вече има призиви към Италианската централна банка да осигури преференциални условия за италиански инвеститори да изкупуват облигации.

Преди Берлускони да съобщи, че е готов да даде оставка, доходността по десетгодишните италиански облигации достигна рекордното ниво от 6,77%. Тази сутрин обаче доходността намаля до 6,65%. При ниво от 7% доходност по десетгодишните си облигации Гърция, Португалия и Ирландия се принудиха да вземат заеми от ЕС.

Водещи

Най-четени