Сирене вдъхновява революционна разработка 10.01 | 07:22
Швейцарски химици създадоха самопочистващ се повърхностен материал, на базата на кора на сирене
Почитателите на сиренето знаят, че млечно-белият пръстен на сиренето "Камембер" служи не само да придава леко кисел вкус на пикантното сирене във вътрешността, но и да го предпазва от вредните външни условия, подобно на съвременните пластмасови опаковки.
Сега група от швейцарски изследователи са почерпили вдъхновение от свойствата на кората на "Камембер" и са създали "вид биосандвич", използвайки определени гъбички, които виреят по сиренето. Така те получили слой защитен материал, който "изяжда" всички органични материали, които влизат в контакт с него и които могат да послужат за хранителна среда за развитието на болестотворни организми, пише PhysOrg.com.
Учените тръгнали с идеята да създадат материал, който да имитира кората на сиренето "Камембер" - да го защитава от други микроорганизми и в същото време да не пречи на узряването му. За да създадат подобен материал, те използвали лист тънка пластмаса, която покрили с гъбичките от вида Penicillium roqueforti, които са по-познати със свойството си да предават цвета на синьото сирене.
Накрая учените покрили "конструкцията" си с поресто пластмасово фолио, което било способно да държи гъбичките вътре и същевременно да позволява проникването на течности до тях.
За да тестват своя материал, учените капнали малко захарен разтвор върху материала и изчакали да видят какво ще се случи. За две седмици захарта била напълно изядена от гъбичките, оставяйки повърхността напълно чиста.
Още по-изненадващ бил фактът, че след като усвоявали захарта, гъбичките се връщали към латентното си състояние. Това означавало, че новият материал можел да се съхранява в неизползвано състояние много дълго време, "оживявайки" само когато върху него попаднат хранителни вещества.
Единственото условие, което трябвало да се спазва, за да го предпазят гъбичките от унищожаване, било съхраняването му в помещения, в които въздухът съдържал известно количество влага.
Един ден новата концепция може да намери наистина революционни приложения, смятат създателите ѝ. Тя може да послужи за създаването на покривни материали, като например самопочистващи се плотове, които сами унищожават попадналите върху им бактерии.
Още по-примамливо звучи идеята за материали с вградени в тях морски водорасли, които може да се поставят като облицовка върху сградите и така да поемат въглеродния диоксид от въздуха.
Водещи
-
Лаборатория в Монпелие: Има чума по животните във Велинград
Европейската референтна лаборатория потвърди огнището на заболяването
16.12 | 17:59
-
Путин направи равносметка на бойните действия в Украйна през 2024 г.
"Руските войски имат стратегическата инициатива по цялата линия на съприкосновение", увери...
16.12 | 17:40
-
ГЕРБ-СДС и ДБ обсъдиха широко парламентарно мнозинство за редовен кабинет
Приоритети на политическите сили
16.12 | 17:20
-
Защо съвременните домати са безвкусни?
"Удвояването на теглото на плода води до намаляване на сладостта с почти 50%", посочват...
16.12 | 16:59
Най-четени
-
От следващата година стажът и възрастта за пенсия по общия ред се повишава
Тези, които няма нужния стаж, могат да се пенсионират по чл. 68, ал. 3 от КСО – през 2025 г....
16.12 | 10:15
-
Пада възрастовата граница на децата, които се пристрастяват към тютюнопушене
Тя обясни, че вейповете са много опасни, защото не се знае каква ще бъде реакцията на...
16.12 | 09:33
-
Днес празнуват всички с имената Марин, Марина, Маринела
Православната църква почита днес паметта на свети пророк Аге
16.12 | 09:09
-
Семейните жени, които имат деца, извършват седем от десет задължения в домакинството, което води до психическо напрежение
Изследователският екип анализира данни, получени от 3000 родители от САЩ, като проучва техните...
16.12 | 10:30