Столичани няма да плащат по-висока такса за битови отпадъци 25.11 | 14:32
До октомври тази година от такса "смет" в София са събрани 149 млн. лв.
Таксата за битови отпадъци за следващата година да остане 1,6 промила за граждани и 10 промила за предприятията, предлага кметът на София Йорданка Фандъкова. Предстои план-сметката да се обсъжда от комисиите на общинския съвет и да се приеме до края на годината на сесия на съвета, информира БТА.
Общият размер на средствата за следващата година, които ще са за поддържане на чистотата е 151 440 273 лева - с 200 хиляди лева повече от тази година. Поддържането на обществени площи през летните месеци ще става с около 22,3 млн. лв., което ще позволи увеличаването на чистенето, включително и на вътрешно-квартални улици, както и от графити и незаконни реклами.
Събирането и транспортирането на битови отпадъци от общината ще е за общо 54,5 млн. лв. През следващата година са предвидени 16,4 млн. лв. за изграждането на центрове за разкомплектоване и рециклиране. Общо 15,637 млн. лв. е заложената сума за зимното почистване от януари следващата година.
Тази година бяха заложени 18 млн. лв., припомни Фандъкова, но заради контрола и липсата на снеговалежи са спестени около три милиона лева. Тя уточни, че ако се наложи, за зимно почистване могат да се пренасочат още средства.
Към края на октомври тази година от такса "смет" в София са събрани 149 млн. лв., като очакванията са общината да събере до края на година 183 млн. лв., каза заместник-кметът Дончо Барбалов.
Общо 36,9 млн. лв. са събраните средства за такса "смет" от минали години. Според Йорданка Фандъкова е разумно да се върви към закриване на Столичната общинска агенция за приватизация. Това тя каза в отговор на въпрос относно предложение на НДСВ на вчерашното заседание на СОС. Тя допълни, че това трябва да става поетапно.
По думите й администрацията може да извършва същите анализи и процедури.
Водещи
-
Забавено решение на ТЕЛК остави дете с 95% увреждане без помощи
Тодор Стамболиев сезира националния омбудсман за административния абсурд, лишил самотна майка...
28.11 | 17:59
-
Откриха напълно нов вид облаци, които променят температурата
Така наречените "ултра-цирове" повишават нощните температури и влияят пряко върху климата в...
28.11 | 16:59
-
Българските зърнопроизводители излизат на протест в Брюксел
Акцията на 18 декември съвпада с гласуването на бюджета за земеделие и отбрана, очакват се 10...
28.11 | 15:48
-
Спор между Борисов, Василев и Мирчев в кулоарите на парламента, размениха си остри думи
Пеевски Ви дърпа ушите, не аз, отговори му съпредседателят на ДБ. Мирчев запита Борисов дали е...
28.11 | 15:45
Най-четени
-
Поскъпване на водата за битовите потребители с влизането ни в еврозоната от 1 януари 2026 г.
В Благоевград водата ще струва 3,61 лв. за кубик, или увеличение с 11,7 на сто.
28.11 | 12:15
-
Асен Василев: Или нов бюджет, или нов протест
ПП-ДБ предупреждава, че промени "на коляно" са невъзможни
28.11 | 12:00
-
29,2 л/кв. м за денонощие падна в хасковското село Царева поляна
Най-малко е бил валежът в Любимец - 2,6 литра на квадрат.
28.11 | 11:45