Антоанета Стефанова стана световна шампионка по ускорен шах 04.06 | 10:34

Тя е еднолична победителка с 8,5 точки от 11 възможни

От Мариян Найденов

Най-добрата българска шахматистка Антоанета Стефанова отново спечели световна титла.

След като през 2004 г. Ети се изкачи на световния връх в класическия шах, сега 33-годишната софиянка стори това и на първенството на планетата по ускорен шахмат, което се проведе от 31 май до 3 юни в Батуми (Грузия).

Антоанета Стефанова стана еднолична победителка с 8,5 точки от 11 възможни. Тя не допусна нито едно поражение, завършвайки шампионата с актив от 6 победи и 5 равенства.

На второ място се класира Александра Костенюк (Русия), а трета остана Хъмпи Конеру (Индия) - и двете с по 8 точки, но с различни допълнителни показатели.

Световната титла си оспорваха 50 топ състезателки, сред които 5 световни и 7 европейски шампионки. Първенството бе с награден фонд от 100 000 щатски долара, като за златото си Ети ще вземе 12 000.

Днес програмата в Батуми продължава със Световното първенство по блиц за жени, като за два дни (4 и 5 юни) ще се проведат 15 кръга.