Атлетите на САЩ спечелиха най-много медали в Даегу 04.09 | 17:22

Американците завоюваха 12 титли и завършиха с общо 25 отличия в 47-те дисциплини на шампионата

Състезателите на САЩ спечелиха най-много медали на 13-ото Световно първенство по лека атлетика, което завърши днес в Даегу (Република Корея), предаде БТА. Американците завоюваха 12 титли и завършиха с общо 25 отличия в 47-те дисциплини на шампионата. На второ място с 9 титли и 19 медала завърши отборът на Русия, а трети се нареди тимът на Кения със 7 титли и 17 отличия.

Южнокорейските лекоатлети не успяха да стигнат до почетната стълбичка в нито една дисциплина и така едва за трети път в 28-годишната история на световните първенства домакините завършиха без отличие след шведите през 1995 година в Гьотеборг и канадците през 2001 година в Едмънтън.

Без медал остана и България, която беше представена от седем състезатели - Ивет Лалова (100 и 200 метра), Инна Ефтимова (100 метра), Ваня Стамболова (400 метра с препятствия), Венелина Венева-Матеева (скок на височина), Виктор Нинов (скок на височина), Андриана Бънова (троен скок) и Радослава Мавродиева (гюлле).

Само две българки стигнаха до финалите в своите дисциплини. Стамболова финишира шеста на 400 метра с препятствия, а Лалова завърши седма в спринта на 100 метра. За последно медал за България на световно първенство спечели Даниела Йорданова, която взе бронз в бягането на 1500 метра в Осака (Япония) през 2007 година.

На първенството падна само един световен рекорд. Той беше поставен в последната дисциплина от програмата на 4 по 100 метра при мъжете, в която щафетата на Ямайка в състав Неста Картър, Майкъл Фрейтър, Йохан Блейк и Юсейн Болт защити титлата си с 37.04 секунди и подобри старото си върхово постижение от 37.10 секунди, с което взе олимпийската титла в Пекин 2008.