Ивет Лалова финишира на седмо място във финала 29.08 | 16:13

Кармелита Джетър стана световна шампионка в бягането на 100 метра

От Краси Киров

Най-бързата бяла жена на планетата Ивет Лалова финишира на седмо място във финала на 100 метра, жени на Световното първенство по лека атлетика в Даегу, Южна Корея. Ивет финишира с време от 11,27 секунди. Лалова изостана малко след старта, но успя да се пребори за седмото място с Маршевет Майер от САЩ.

Световна шампионка стана Кармелита Джетър (САЩ) с време от 10,91 секунди. Втора се нареди ямайката Вероника Кембъл (10,97 сек.) от Тринидад и Тобаго. С бронза се окичи Кели Ан Баптис (Тринидад и Тобаго) с време от 10,98 сек.

На четвърто място остана световната и олимпийска шампионка Шели Ан Фрейзър само на стотна от бронза. Блесинг Окагбаре (Нигерия) финишира на пето място с 11,12. Керън Стюарт (Ямайка) остана на шесто място с 11,15.

Ивет участва в изключително труден финал със страхотна конкуренция. От осем лекоатлетки най-доброто време на Ивет за сезона бе на седмо място, докато по личен рекорд постижението на Лалова бе пето. Също така чаровната спринтьорка стана втората българка участвала във финал на Световно първенство след Анелия Нунева, която финишира на пето място през 1987 година в Рим.

Лалова бе единствената бяла жена във финала в конкуренцията на три ямайки, две американки, нигерийка и представителка на Тринидад и Тобаго.

Новата световна шампиона Кармелина Джетър спечели втората си световна титла след щафетата 4x100 в Осака през 2007 година. В последните две световни първенства тя финишира на трето място в най-бързата дисциплина, но сега взе своя реванш.

Най-голямата изненада дойде от четвъртото място на Шели Ан Фрейзър. Ямайската спринтьорка е сравнявана с Юсейн Болт защото спечели златния медал в бягането на 100 метра на Олимпиадата в Пекин, а след това триумфира в същата дисциплина и на световното в Берлин.