Българите впечатляват в индивидуалните класации в Световната лига 20.06 | 15:00

Теодор Тодоров заема второ място при блокировачите, докато либерото Владислав Иванов е трети на своя пост в Световната лига

От Краси Киров

Въпреки многото кадрови проблеми в българския състав този уикенд в Световната лига, "лъвовете" спечелиха четири точки от гостуването си на Германия и се утвърдиха на второ място в Група В, като Русия остава изявен лидер и единствен отбор в турнира, който не е регистрирал загуба.

Възпитаниците на Радостин Стойчев все пак не изпълниха на максимум стратегията си да нанесат две поражения на "бундестима", но добрите индивидуални изяви на нашите са се отразили на класирането им по постове.

Теодор Тодоров продължава да впечатлява и да радва феновете с невероятната си игра на блокада, като към момента се намира на второ място по този показател със средно по 1.09 блока на мач. Центърът на националите обаче има най-много блокади сумарно - 35, а лидер в подреждането е полякът Марчин Можджонек със средно 1.12 успешни опита.

Либерото Владислав Иванов също заслужава сериозни похвали за представянето си в Бремен и благодарение на него вече се намира на трето място в класирането на поста си, като единствено американецът Ричард Ламбурин и португалецът Карлос Тейшейра са пред него.

Проблемите на Матей Казийски и на Владимир Николов неминуемо се отразиха на позициите им в подреждането на реализаторите, като диагоналът на Кунео дори не взе участие в мачовете с Германия. Казийски се свлече до 15-то място със 110 точки, а Владо е чак 31-ви с 82 пункта. Страхотната игра на заместника му Цветан Соколов обаче му позволява да се изкачи на 33-та позиция с 81 точки - Цецо записа цели 59 от тях срещу Германия.

Може би най-сериозните резерви на националите са в посрещането и на сервис, като в класирането за коефициент на начален удар очаквано се наблюдава понижаване на позициите на Николов и Казийски - те са 27-ми и 28-ми със средно по 0.19 аса на гейм, а точките им от сервис са по шест. За сравнение лидерите в класацията са Клейтън Стенли от САЩ и италианецът Драган Травица с по 15.

При посрещачите Казийски е чак 24-ти, а едно място по-нагоре е либерото ни Влади Иванов, който има коефициент 35.5%, докато играчът на Тренто е с 32.7%. Кореецът Йео О-Хюн е изявен лидер по този показател с впечатляващите 69.7% ефективност, а "кариоката" Серхио Сантош е на второ място с 63.8%.

Любопитен факт от класирането на отборите в групите е, че Германия е записала най-много точки в актива си - 753, но разбира се, това не е индикатор за майсторство, тъй като Русия като единствен тим без загуба е спечелил 628. "Бундестима" също така е участвал в най-много тайбрекове - цели пет, като е спечелил три от тях. Неприятно напомняне е, че именно срещу България "маншафта" записа две победи и една загуба с 3:2.

Русия определено е най-категоричният състав в победите си и има цели седем чисти успеха, като на второ място в импровизираното класиране е Бразилия с пет победи с 3:0. България надигра единствено Япония с 3:0 във втория мач помежду им във Варна.

"Лъвовете" са на второ място с 13 точки в групата си, какъвто е и активът на Сърбия в Група С. В останалите два пула САЩ и Куба са с 15 пункта, като феновете на националния ни отбор трябва да стискат палци за домакините на Финалната шестица Полша да завършат на второ място в Група А, тъй като със сигурност ще се класират напред.

Ако европейският шампион остане трети зад "янките", три отбора от Група А ще играят в Лодз. По този начин някой от завършилите на второ място в останалите групи ще отпадне, като ще се гледат показателите на тимовете.

Първият фактор са спечелените мачове - засега Куба има предимство пред България и Сърбия - 5 срещу 4 успеха. Другият показател, който се взима предвид, е геймовата разлика - към момента 17:14 за "плавите" и 16:16 за "лъвовете". Със сигурност националите ни ще трябва да се стремят да бият два пъти с 3:0 Япония във Варна, за да имат шанс да подобрят постижението на западните ни съседи.

Водещи

Най-четени