Българките останаха със сребро от Европейската лига 06.07 | 20:55

"Лъвиците" отстъпиха с 0:3 от домакинките Чехия

Женският ни национален отбор по волейбол претърпя тежко поражение с 0:3 във финала на Европейската лига от домакините Чехия в Карлови Вари.

След 79 минути игра момичетата на Марчело Абонданца отстъпиха след оспорван първи гейм с 24:26, а после нямаха доводи за съпротива срещу съперничките и загубиха с 18:25 и 23:25.

Елица Василева завърши с най-много точки от българския отбор - 15, докато Страшимира Филипова също се прояви на висота и завърши с 12 (7 от блокади). Добриана Рабаджиева добави 12 в наша полза, а топреализаторка в срещата стана Анета Хавличкова от домакинките с 18.

Цветелина Заркова пък направи най-много асове за "лъвиците" и в самия финал - 2. Титлата бе първа за чехкините, а българките пропуснаха шанса да се поздравят с първи триумф в Европейската лига.

Първата почивка в първия гейм дойде при 8:6 в наша полза, но след прекъсването домакинките взеха преднина в резултата и успяха да се откъснат с три точки. Разликата се запазваше при 18:15, когато "лъвиците" ги застигнаха и удържаха паритета до 24:24.

След успешно нападение и предимстнво от 25:24, Хелена Хавелкова застана на крайната линия, като отбеляза насочен сервис от флот, който доведе до разсеяно посрещане, а от там и атаката на Мария Каракашева нямаше нужната сила, като бе отразена. На свой ред чехкините организираха и завършиха успешно атаката си за 26:24.

Във втория сет преднината на Чехия бе осезаема от самото начало и те дори имаха аванс от 7 пункта при 19:12, след което без никакви трудности увеличиха разликата в геймовете - 25:18 и 2:0.

В третата част имаше истинска битка, като нашите заиграха с настроение, а интригата се запази до последната точка. При 22:22 обаче две поредни грешки на националките ни позволиха на съперничките да се откъснат 24:22, а след това и затвориха мача при 25:23.

Еврошампионките Сърбия спечелиха бронзовия медал след успех с Холандия с 3:1 (25:23, 25:15, 23:25 25:13).