Иван Чепаринов с две победи на Европейското първенство по шахмат 28.03 | 10:07

Българинът събра 4 точки и се изкачи на 26-то място във временното класиране на турнира

Българският гросмайстор Иван Чепаринов записа две поредни победи в 4-ти и 5-ия кръг на 12-ото Европейско първенство по шахмат в Екс-Ле-Бен (Франция). Българинът спечели първо с черните фигури срещу Ана Музичук (Словения), а вчера се справи с белите фигури срещу арменеца Самвел Тер-Сахакян.

По този начин Чепаринов има актив от 4 точки и се изкачи на 26-ото място във временното класиране. В шестия кръг Чепаринов ще играе с белите фигури срещу гръцкия гросмайстор Димитриос Мастровасилис. Едноличен лидер с пълен актив от 5,0 точки е руснакът Владимир Поткин.

Още трима българи участват в надпреварата. Кирил Георгиев е 130-и с 3,0 точки, Киприан Бербатов е 142-и също 3,0 точки, а Борис Чаталбашев се движи под номер 200 с 2,5 точки.

На Евро 2011 участват 407 шахматисти, в това число 174 гросмайстори, десет от тях с ЕЛО по-високо от 2 700. Първенството е по швейцарската система в 11 кръга и ще продължи до 2 април. Първите 23-ма в класирането ще получат правото да играят в турнира за Световната купа.

Наградният фонд на турнира е 113 700 евро, като победителят ще получи 20 000, вторият - 15 000, а третият - 11 000. Това е 12-о издание на надпреварата, а досега българин никога не я е печелил.