Ивет Лалова и Ваня Стамболова с рекорди на Балканиадата 02.07 | 20:45

Българските лекоатлетки разбиха конкуренцията на Балканиадата в Сливен и спечелиха без проблеми своите дисциплини

От Краси Киров

Най-бързата бяла жена Ивет Лалова успя да спечели златен медал на спринта на 100 метра по време на провеждащата се в Сливен Балканиада за мъже и жени.

Българката измина разстоянието за 10.96 секунди, което е рекорд на Европа за сезона, както и балкански рекорд.

Софиянката тръгна добре от старта, разви постепенно бягането си и в крайна сметка записа втори резултат под 11.00 сек в своята кариера след победата й на Купа Европа в Пловдив през 2004 г., когато постигна 10.77 сек.

Зад нея останаха Мария Гату (Гърция) с 11.91 секунди и Ивана Розман (Македония) с 12.02 секунди. За съжаление Ина Евтимова остана извън класирането.

Същевременно най-добрата българска атлетка Ваня Стамболова също успя да спечели златен медал, след като разби конкуренцията при бягането на 400 метра с препятствия. Тя завърши с време 54.23 секунди, което също е балкански рекорд.

Зад нея останаха Нагихан Карадере (Турция) с 56.74 секунди и Андреа Йонеску (Румъния) с 59.50 секунди.

Лалова бе наградена от българския премиер Бойко Борисов, който официално откри балканиадата днес. Стамболова получи своето отличлие от министъра на вътрешните работи Цветан Цветанов. Освен тях там бяха министърът на спорта Свилен Нейков, кметът на Сливен Йордан Лечков, председателят на БОК Стефка Костадинова и други.

В спринта на 100 при мъжете българския бегач Петър Кременски остана на второ място с време 10.68. Първи завърши Кателин Кантеану от Румъния.