Левски и Лукойл Академик ще играят за Купата на България 28.02 | 22:00

След като това вече сториха "студентите", Левски също преодоля своя съперник на 1/2-финалите

Левски ще се изправи срещу Лукойл Академик във финалната среща за Купата на България по баскетбол при мъжете. Във втория полуфинален двубой днес "сините" надделяха над Рилски спортист с 89:86.

За Левски срещата започнаха Димитър Ангелов, Чавдар Костов, Николай Върбанов, Златин Георгиев и Марко Маринович. Рилски спортист започна двубоя с Тери Смит, Бранко Миркович, Антъни Гуджино, Христо Захариев и Бракстън Дюпри.

Срещата започна равностойно с разменени кошове и едно равенство при 2:2. След малко повече от четири минути игра обаче баскетболистите на Левски се възползваха от две грешки в атака на Рилски спортист и след тройка на Марко Маринович успяха да дръпнат в резултата с 8 точки при 13:5. Левски успя да поведе минута и двадесет секунди преди края на частта с 12 точки - 30:18, а преди втората четвърт "сините" водеха с 11 точки - 35:24. Отлични изяви да Левски през тази част имаше марко Маринович, който реализира 13 точки, взе 3 борби и направи 2 асистенции.

Рилски спортист започна много добре втората част и за четири минути и половина реализира 12:0 точки, с което не само свали пасива си, но и поведе в резултата - 36:35. Левски реализира първите си точки точно след 4.15 минути игра чрез Марко Маринович, който вкара тройка. "Сините" успяха да поддържат минимална преднина и на почивката водеха с 5 точки - 45:40.

Левски започна отлично третата част и за по-малко от 3 минути реализира 10 безответни точки и поведе с 55:40. След това играта стана изключително оспорвана, а гостите се възползваха максимално от няколко грешки в нападение на Левски и успяха 1.50 минути преди края да намалят пасива си на 7 точки - 56:63.

Преди последната решителна част резултатът бе 65:60 за Левски. За две минути и половина през последната част играчите на Рилски спортист реализираха 6 безответни точки и успяха да поведат в резултата - 66:65. Левски си върна веднага преднината, но 6 минути преди края за пет лични нарушения игра напусна Николай Върбанов.

Две минути преди края за пет лични нарушения игра напусна и Тери Смит от Рилски спортист. Минута и половина преди края "сините" успяха да поведат с 10 точки при 82:72. Близо минута преди края за пет лични нарушения игра напусна и Антъни Гуджино от Рилски спортист.

С тройка на Бранко Миркович 46 секунди преди края гостите намалиха изоставането си на 6 точки - 79:85, а секунди по-късно Христо Захариев реализира кош и Рилски спортист губеше само с 4 точки. За нарушението си срещу Захариев за пет лични нарушения напусна игра и Димитър Димитров. Секунда и 1 десета преди края Димитър Ангелов от Левски също напусна за пет лични нарушения, а Христо Захариев вкара двата наказателни удара и разликата бе само точка за "сините".

При последната атака Марко Маринович бе фаулиран със сирената и вкара дават наказателни удара за победата на Левски. Утре от 17.30 часа е двубоят за третото място между Ямбол и Рилски спортист. В 20 часа Лукойл Академик излиза в спор за титлата срещу Левски.