Лукойл Академик повали Левски във финала за Купата 01.03 | 22:07

3-ти пореден и общо 11-ти триумф за "студентите" в турнира

Лукойл Академик спечели турнира за Купата на България за трети пореден път и общо 11-ти в историята си, след като на финала преодоля драматично Левски с 84:73 (17:18, 13:16, 29:15, 25:24).

Решаващо за успеха на "студентите" се оказа второто полувреме на срещата, когато те осъществиха обрат в резултата, а в 4-ата част демонстрираха здрави нерви и издържаха на офанзивите на "сините".

В третата четвърт Брендън Хойт вкара четири тройки и един кош, а "студентите" направиха серия от 14:0. За Левски Николай Върбанов завърши с "дабъл-дабъл" - 16 точки и 15 борби, но това се оказа недостатъчно за успех.

За шампионите и настоящи носители на Купата Лукойл Академик двубоя започнаха Брандън Хийт, Тодор Стойков, Дарил Уоткинс, Боян Попович и Димитрис Харитопулос. Константин Папазов заложи в началото на мача на Димитър Костов, Чавдар Ангелов, Павел Иванов, Николай Върбанов и Марко Маринович.

Двата тима изиграха много интересна първа част. Отборът на Левски започна отлично срещата и поведе с 6:3. Шампионите вкараха първите си точка от игра след малко повече от две минути игра чрез тройка на Тодор Стойков и изравниха резултата при 6 ранни.

Последваха седем поредни точки за "сините" и те успяха да поведат с 13:6. Шампионите обаче показаха класа, възползваха се от няколко безрезултатни атаки на Левски и около две минути преди края успяха да обърнат резултата в своя полза - 15:14. "Сините" успяха да вземат първата четвърт с 18:17.

Отлични прояви за Левски през първата част имаше Николай Върбанов, който за 6.49 минути игра реализира 6 точки и спечели 7 борби. В началото на втората част след три минути игра Лукойл Академик успя да изравни резултата при 22:22.

Последва още едно равенство при 24:24, след което Левски реализира 8 безответни точки, като тройки реализираха Марко Маринович и Чавдар Костов. На почивката Левски имаше аванс от 4 точки - 34:30.

Третата част бе изключително оспорвана, а резултатът се движеше кош за кош. Левски взе минимално предимство в началото и увеличи аванса си на 7 точки - 39:32. Шампионите обаче след пет и половина минути игра успа да намали изоставането си на 2 точки - 45:47, а малко по-късно с тройка на Брандън Хийт поведе в резултата.

Брандън Хийт наниза още три тройки и един кош и преди последната част преднината на шампионите бе вече 10 точки. За три минути през последната част Левски успя да свали пасива си до 4 точки при 59:63.

С две поредни тройки на Боян Попович и Божидар Аврамов и кош на Дарил Уоткинс Лукойл Академик отново дръпна в резултата с 12 точки в средата на последната част - 71:59. Три минути преди края за пет лични нарушения игра напусна Димитър Ангелов от Левски.

До края на частта Лукойл Академик не остави шансове на "сините" и спечели двубоя и съответно Купата на България. Малко преди края за пет лични нарушения игра напусна и капитанът на Лукойл Академик Тодор Стойков. Секунди преди края пет лични нарушения направи и Дарил Уоткинс.