Платини защити идеята си за финансов феърплей 27.01 | 17:40

"Не искам да залича клубовете, а да запазя идентичността им", коментира президентът на УЕФА

От Константин Симидчийски

Президентът на УЕФА Мишел Платини сподели, че неговата цел е не да заличи клубовете, а да спаси тяхната идентичност. Повод за това изказване стана протестът на английските отбори, че промените целят да отслабят техния футбол.

Бившият капитан на Франция започна фундаментални промени от както бе избран за президент на УЕФА през 2007 година като едно от най-важните му промени е тази за финансовия феърплей, който влиза в сила догодина. Той ще позволява загуби на отборите до 45 млн. евро през следващите две години.

Въпреки, че Висшата лига е най-популярното и най-силното първенство в света, Платини смята, че толкова много чужди играчи и собственици убиват идентичността на английския футбол.

Вече не само клубовете от Острова се радват на чужди инвеститори, подготвили торбите с милионите. Френският ПСЖ и испанският Малага също са с нови собственици, които са готови да наливат пари, за да просперира техният отбор. Платини смята, че безхаберното харчене на пари е проблем в цяла Европа и правилата на финансовия феърплей ще послужат за доброто на футбола.

"Съобщението, което искам да изпратя е, че това не е проблем само в Англия", заяви президентът на УЕФА пред Daily Telegraph. "Не става въпрос за убиването на английските клубове или които и да е други, а за тяхното спасяване".

"Това е организация от 53 националности и взимаме решения за всички. Когато решим нещо, в Англия разбира се медиите го разпространяват и то получава много внимание, но в момента става въпрос за всички клубове в цяла Европа".

"Не можем да кажем, че можеш да харчиш повече пари, отколкото печелиш. Това е същото като икономиката на Острова, във Франция и Италия, където правителствата трябва да "затегнат коланите", за да оцелеят. Трябва да направим същото и във футбола", продължи Платини.

"Вижте, има неща, които ми харесват, и такива, които не. Може би защото съм на 56 години и когато бях футболист, футболът бе за идентичността на клуба. Сега единствено феновете представляват тази идентичност, докато играчите, треньорите и собствениците идват и си отиват. Искам това да се промени".

"В Германия има политика, която задължава клубовете да са 51% притежавани от немци. В Испания собствениците са феновете - "сосиос". Харесвам тези системи, защо да не проработят и в Англия?"

Ако клубовете не успеят да се справят с правилата на финансовия феърплей, ще бъдат изправени пред изключване от европейските клубни турнири и ще трябва да заплатят солена глоба.

"Те знаят какво ще направи. Ще бъдем справедливи, но и твърди към клубовете, които не спазват правилата. Те знаят съществуващия риск", завърши президентът на УЕФА Мишел Платини.