Победи за Тренто и Пиаченца в предпоследния кръг от Серия А1 26.03 | 07:49

Владимир Николов с 24 точки, Матей Казийски не влезе в игра

Итас Диатек Трентино (Тренто) постигна успех с 3:1 при гостуването на Марми Ланца Верона в мач от 25-ия кръг на редовния сезон в Серия А1.

Треньорът на вече бившите европейски шампиони Радостин Стойчев не разчиташе за този мач на капитана Матей Казийски, а Цветан Соколов се включи за малко в 3-ия гейм и се отчете с 1 точка при атака по диагонала.

Тренто спечели първата част повече от убедително след 25:14, но във втория сет отстъпи с 21:25. Все пак, лидерът не допусна изненада с 25:18 и 25:23 в оставащите части и спечели трите точки.

Мачът продължи час и 45 минути, а топреализатор за Тренто стана чешкият нападател Ян Щокър, който наниза впечатляващите 27 точки.

Кубинецът Османи Хуанторена, който от следващия сезон ще играе в Зенит, се отчете с 18 пункта за успеха на италианците.

Тренто вече има 23 победи и 2 загуби, като продължава да бъде убедителен водач в класирането с 67 точки - на 13 от втория Лубе Банка Мачерата един кръг преди края на редовния сезон.

"Беше важно да спечелим този мач и да направим добро впечатление пред многобройните си фенове, които пропътуваха цялото това разстояние до Верона, въпреки че мачът нямаше голямо значение", каза наставникът на Тренто Радостин Стойчев.

"Успяхме да спечелим мача в четири сета, което беше важно, защото на тренировките показахме същата мотивация. Показахме силен характер в трудните ситуации по време на срещата, особено в края на четвъртия сет (който бе най-дългият от всички и продължи 30 минути).

Тимът на Ланца игра много добре и ни затрудни с посрещането си", завърши Стойчев.

Отборът с най-много българи в италианската Серия А1 - Копра Елиор Пиаченца - постигна престижна и ценна победа като гост на Бре Банка Ланути Кунео с 3:2 след 20:25, 32:34, 25:23, 25:15 и 17:15.

Капитанът на тима Христо Златанов наниза изключителните 34 точки за победата и бе основен фактор в осъществяването на забележителния обрат от 0:2 до 3:2 в геймовете. Той заслужено получи приза за най-полезен играч, след като направи 4 аса, 25 атаки при 54% успеваемост и 5 блокади.

Най-високата статистическа оценка за победителите получи българският национал Владимир Николов, който се отчете с 24 точки за Пиаченца - 21 успешни атаки при 50% ефективност и 3 блока.

Разпределителят на "лъвовете" Андрей Жеков не се появи в игра, а Николай Пенчев не бе в групата за двубоя.

Така един кръг преди края на редовния сезон Копра Елиор се намира на 6-та позиция с 40 точки, а Кунео остава трети с 53 пункта и дори се доближава до Лубе Банка Мачерата, който е втори с актив от 54 след загубата с 1:3 от Сисли Белуно.

Фидиа Падуа с Венцеслав Симеонов в състава си се поздрави с успех при визитата на Енърджи Рисорсес Сан Джустино с класическото 3:0 след 25:23, 25:23 и 25:21. Българският диагонал се разписа 17 пъти в срещата при 65% ефективност на атаката, с което помогна на тима си да запази шансове за оцеляване в елитната дивизия на италианския волейбол.

Фидиа е предпоследен с 26 точки, а Сан Джустино е на 12-та позиция с 27, като тимът от Падуа ще търси задължителен успех срещу Рома Волей в последния кръг от редовния сезон.

Тоно Калипо Вибо Валентия загуби с тайбрек от Каза Модена, но български сблъсък не се състоя на игрището, защото Виктор Йосифов не игра за гостите. В отделните части резултатът завърши 25:27, 19:25, 25:21, 25:23, 13:15, а Николай Николов игра за Тоно Калипо отчасти във втория и четвъртия гейм, както и през целия тайбрек. Това му позволи да наниже 3 точки след 1 атака и 2 успешни блокади.

Тоно Калипо е на 9-та позиция в класирането с 31 точки, а Каза е пети с 42 пункта.

Воденият от Силвано Пранди Андреоли Латина загуби драматично с 2:3 от последния в Серия А1 ЦМЦ Равена. Мачът се разви 19:25, 25:16, 17:25, 25:19 и 12:15, като Йордан Гълъбинов не се включи в игра за тима от Латина.

Андреоли запазва осмото място с 32 точки, а Равена е последен с 12 пункта, след като записа едва третата си победа в шампионата.