Полша и Русия са големите победители в 9-тия ден на Световната купа 02.12 | 14:40

Бразилия се завърна в Топ 3

Борбата на волейболните грандове се възобнови с пълна сила след  кратката почивка на Световната купа, като основните фаворити за спечелване на визи за Игрите в Лондон отново размениха местата си. Два кръга преди края на надпреварата водачи в класирането са отборите на Полша и Русия, а Бразилия и Италия спорят за заветното трето място в таблицата.

Волейболните национали на Полша записаха изключително ценен успех срещу пряк конкурент за място в тройката на Световната купа в Япония.

Дружина Полска за пореден път демонстрира несломимия си дух, преодоля два сета пасив и победи европейския вицешампион Италия с 3:2 (17:25, 20:25, 25:23, 25:21, 15:12). Успехът увеличи значително шансовете на момчетата на Андреа Анастази да спечелят виза за Игрите в Лондон още тази неделя, докато "адзурите" загубиха мястото си в тройката след победата на Бразилия над Иран по-рано днес.

Италия държа контрола на полето в първите два гейма, но загуби надлъгването в решителния трети и постави основите на последвалия обрат. Веднъж поставени във водеща позиция, поляците не изпуснаха инициативата до края на мача. Победителите натрупаха сериозен аванс до техническото прекъсване на тайбрека и единствено лекото отпускане в редиците им във финалните точки доближи италианците в резултата.

Русия пък продължи победния си ход на турнира с успех над домакина Япония в три гейма - 3:0 (25:23, 25:16, 25:23).

Сборная започна срещата лековато и позволи на азиатците да водят през голяма част от първия гейм. В решителните му минути обаче машината за точки Максим Михайлов заработи и заедно с играча на мача Денис Бирюков изведоха Русия до успеха в частта, а в последствие и в мача.

Михайлов бе най-резултатен за своя тим с 19 точки, а Бирюков се отчете с 12. Новите три точки изкачиха тима на Владимир Алекно до първото място в класирането за сметка на Полша, която загуби точка при сблъсъка си с Италия.

Двата тима имат еднакъв актив - 24 пункта, но по-добрите показатели на руснаците им дават леко предимство пред европейския конкурент, като двата тима имат да изиграят и мач помежду си в последния ден на турнира - неделя.

Световният първенец Бразилия спази темпото на фаворитите и без особени трудности прекъсна серията от две поражения, която ги извади от Топ 3 на турнира. "Златистите" не позволиха на изненадата Иран дори да мечтае за поредната си победа над някой от грандовете и затвориха мача за по-малко от час и половина игра с резултат 3:0 (25:20, 25:18, 25:16).

В други срещи за деня Сърбия сломи Египет с 3:1  (25:20, 19:25, 25:22, 28:26), Куба разочарова азиатските фенове с победа над Китай в тайбрек - 3:2 (25:21, 18:25, 26:28, 25:20, 15:13), а САЩ излъга Аржентина в пет гейма - 3:2  (27:29, 25:14, 25:17, 15:13).