Себастиен Ожие спечели Рали Акрополис 19.06 | 17:50

Младият французин изпревари легендата Льоб в последния ден на ралито и се намеси в борбата за титлата

От Краси Киров

Французинът Себастиен Ожие със Ситроен спечели автомобилното рали Акрополис, седми от общо 13-те старта за световно първенство на рали. На второ място се класира седемкратният световен шампион Себастиен Льоб (Франция), също със Ситроен.

Така двамата френски пилоти направиха поредния дубъл за сезона на Ситроен. Себастиен Ожие спечели ралито, провело се в рамките на три дни в региона на Лутраки, с време 4 часа, 4 минути и 44,3 секунди, следван от Себастиен Льоб - на 10,5 секунди, Мико Хирвонен (Финландия) с Форд Фиеста - на 13,5 секунди.

Петер Солберг с частния си Ситроен остана на 4-то място на 38,9 секунди от лидера. Бившият световен шампион във Формула 1 Кими Райконен остана на седмо място на повече от 8 минути от Ожие.

В класирането за световния шампионат води Себастиен Льоб с 146 точки пред Мико Хирвонен (129) и Себастиен Ожие (124). До края на шампионата остават още 6 състезания.

До началото на днешните етапи Льоб имаше кратка преднина след нощното каране, докато Ожие загуби време при разчистването на камъните и пръстта край Лутраки. Днес в последните три етапа изглеждаше стратегията на Льоб ще успее, но Ожие успя на натиска и дори натрупа преднина от десетина секунди.

Второто място на Льоб означава, че той вече 100 подиума в световния рали шампионат, като името му отдавна е сред най-големите легенди в този спорт.

"За мен това бе много добро рали. Много труден старт в петък, но накрая успях да навляза в добър ритъм, особено вчера, когато натискахме много здраво газта," заяви щастливият победител Себастиен Ожие след финала.

"Това беше голяма битка. Със сигурност нямахме еднакви условия. Разочароващо е, че не спечелих, защото си мислех, че сме най-бързите в ралито," заяви Льоб малко след финала.