Цецо Соколов МVP при успех на Тренто, Владо Николов със загуба 12.03 | 08:54

Единствено Тренто от отборите с българи в състава си постигна успех в голямото дерби срещу Кунео

Цветан Соколов беше избран за най-полезен играч при драматичния успех на Тренто с 3:2 като гост на Кунео в голямото дерби на Серия А1.

Старши треньорът на световния шампион Радостин Стойчев бе заложил на голяма част от резервните си играчи за дългоочаквания сблъсък от 33-ия кръг на редовния сезон в Италия.

Въпреки това обаче гостите Итас Диатек Трентино се поздравиха с победата след 22:25, 25:23, 30:28, 22:25 и 15:10 в отделните части. Капитанът Матей Казийски, както и Османи Хуанторена, Рафаел и Ян Щокър не взеха участие в двубоя, но появата им не беше необходима.

Цветан Соколов завърши мача с впечатляващите 33 точки (2 аса, 31 атаки при 62% успеваемост) и за пореден път индикира световната си класа, независимо от факта, че не получава редовен шанс за изява.

15 точки за Тренто вкара Ландза, а Джурич добави 12. Бившият реализатор на Тренто Леандро Висото се оказа най-резултатен в мача, след като наниза 35 пункта за Кунео.

С победата Итас Диатек събира 61 точки на върха в класирането на Серия А1 - 10 повече от Лубе Банка Мачерата при оставащи 3 кръга до края на редовния сезон. Това означава, че Тренто вече си осигури триумфа на Апенините преди плейофите.

"Целият мач беше страхотен тест за характерите на играчите", коментира успеха Радо Стойчев. "Имаме поводи да бъдем радостни, защото победата като гост над Кунео ни гарантира първото място в редовния сезон и сега можем да се съсредоточим върху Шампионската лига.

Този мач беше много тежка битка - физическа и психологическа, защото преди срещата направихме различни видове тренировки. В хода на двубоя набирахме все повече и повече увереност. Висото беше невероятен в първите четири гейма, но в тайбрека се случи логичното и в играта му настъпи известен спад.

Цветан беше много добър днес, но аз не съм изненадан от това. Наясно съм, че имам два отлични диагонала", завърши Стойчев.

Владимир Николов завърши с 15 точки при поражението на Копра Елиор Пиаченца с 1:3 като гост на Сисли Белуно в Серия А1.

В отделните части тимът на българския национал загуби с 25:10, 25:22, 24:26 и 25:23 за час и 41 минути игра.

Андрей Жеков и Николай Пенчев не бяха включени в групата за визитата, а за "вълците" най-резултатен бе Христо Златанов със 17 точки (15 атаки при 38% успеваемост, 2 блокади). Николов се отчете с 1 ас, 12 успешни атаки (44%) и също два блока.

Пиаченца остава с 35 точки в класирането и се намира на 7-ма позиция, а Сисли Белуно е 4-ти с 44 пункта.

Фидиа Падуа на Венцеслав Симеонов не можа да спечели гейм при гостуването си на Лубе Банка Мачерата и бе сразен с 22:25, 21:25 и 20:25. Българският диагонал завърши мача с едва 7 точки от 5 атаки (22% успеваемост) и 2 блокади.

Тимът от Падуа е 9-ти в подреждането с 28 точки, колкото е активът и на Марми Ланца.

Тоно Калипо Вибо Валентия и Николай Николов победиха като гости именно Марми Ланца с 3:1 след 31:29, 19:25, 25:13, 25:21.

Българският център се отчете с 4 точки от атака при 44% успеваемост, тъй като игра само в първите два гейма на мача.

Каза Модена на Виктор Йосифов спечели драматично с тайбрек визитата си на Андреоли Латина на Йордан Гълъбинов. Двамата българи обаче не се включиха в играта, като центърът на националния ни отбор дори не бе в групата за срещата, приключила при 25:17, 25:20, 26:28, 22:25, 15:12.