Стотици хиляди са посетили Цари мали град само за 3 месеца 13.11 | 18:05
Приходите от билети до момента са 167 хиляди лева
Само три месеца след откриването на късноантичната крепост Цари мали град обектът е посетен от над 145 хиляди души.
Крепостта Цари мали град се намира в село Белчин, община Самоков. Приходите от билети постъпили в общината до момента са 167 хиляди лева, като записванията на организирани групи са запълнили календара до края на годината.
Това обяви управителя на комплекса Веселин Хаджиангелов по време на заключителната пресконференция за изграждане на обекта, цитиран от в. "24 часа".
Кметът на Самоков Владимир Георгиев изрази задоволството си, че общината
вече има на територията си обект, който привлича хиляди туристи.
Освен атракция и реклама на Самоков, надеждите са, че обектът ще даде възможност за развитието на района на Палакария.
Цари Мали град ще бъде и един вид референция на Община Самоков, когато кандидатства за възстановяването на други интересни археологически обекти на територията на общината.
Георгиев благодари на всички, ангажирани с проекта за добре свършената работа и подчерта, че общината е готова за още такива предизвикателства.
Работата по Цари нали град започна преди пет години, когато се сложи началото на археологическите проучвания на хълма.
На база находките и данните, които бяха събрани, бе изготвен проект за реставрация, консервация, социализация и експониране на късноантична крепост, църковен ансамбъл и оброк "Цари Мали град". Към проекта бе изграден и атракцион с въжени съоръжения за деца. По този начин комплекса, заедно с етнографския музей и църквата "Света Петка" се превърна в атрактивен туристически обект.
Проектът е на стойност 5 580 000 лв. и се реализира с финансовата подкрепа на "Оперативна програма Регионално развитие".
Водещи
-
Тръмп предприе решителни действия спрямо социалната мрежа TikTok
Вашингтон настоява за прехвърляне на собствеността в американски ръце, за да гарантира...
04.02 | 09:30
-
Студен атмосферен фронт ни носи минусови температури
Дневните температури ще се понижат и максималните ще са около 3°С-5°С
04.02 | 08:39
Най-четени
-
Студен атмосферен фронт ни носи минусови температури
Дневните температури ще се понижат и максималните ще са около 3°С-5°С
04.02 | 08:39
-
Продължава разследването на двойното убийство във Вакарел
От прокуратурата заявиха, че има данни по разследването, че жената е споделяла за проблеми със...
03.02 | 09:30
-
Нов бум на телефонните измами
Основният индикатор, че е измама е че по телефона се искат пари.
03.02 | 09:59
-
Най-сетнe! Рачков показа новата (СНИМКА)
Не е ясно кога точно е започнала връзката между двамата
03.02 | 14:30