Китай създаде "супер микроскоп" 04.05 | 11:30

CSNS ще влезе в широка употреба през март 2018 г.

От iNews.bg

Китайската академия на науките съобщи, че е завършила успешно проекта си по създаването на т.нар. "китайски източник на вторични неутрони", наричан още от разработчиците "супер-микроскопът" (CSNS), предаде БГНЕС.

"Очаква се CSNS да произведе първия си неутронен лъч, или поток от субатомни частици - през есента и да бъде готов за употреба от потребителите през март 2018 г.", каза Чен Хешенг, директор на проекта CSNS и академик от Китайската академия на науките (CAS).
 
Според него е съвсем вероятно в близко бъдеще Китай да се превърне в четвъртата страна в света (след Великобритания, САЩ и Япония), която да може да се похвали, че е създала свой собствен източник на неутронна радиация, с която може да се наблюдава в детайли микроструктурата на всеки обект в света като например ДНК-то, кристалните материали и полимезиращите вещества.
 
Проектът ще предостави усъвършенствана научноизследователска платформа за научни и индустриални области, включително материалознание, наука за живота, физика, химия, екологично инженерство, както и възобновяема енергия, се казва в доклада на Китайската академия на науките.
 
Като специфично приложение източникът на бета-разпад може да се използва за тестване на оставащото натоварване върху релсите на високоскоростните релси и крилата на самолетите, за да се направи транспортът по-безопасен и по-удобен.

Нивото на стрес може да определи експлоатационния живот и безопасността на транспортните средства, така че проучването може да помогне за намаляването на пътните инциденти. 

"Супер микроскопът" CSNS е един от двата най-мащабни научни проекта, включени в 12-тата петилетка на Китай (2011-15), и е първи по рода си в развиващата се страна с бюджет от 2,2 млрд. юана (319 млн. долара), според изявление на CAS от октомври 2014 г. Той се разработва в град Даланг, на около 85 км от Гуанджоу и на около 125 км от Хонг Конг.
 
Има планове CSNS да спомогне за откриването на първия голям научен център в Южен Китай, който би увеличи научното и високотехнологичното развитие на страната до неузнаваемост.

Водещи