“Индустриалният интернет“ - бизнес за трилиони 27.11 | 10:49

Свързаното в единна мрежа производство ще бъде много по-ефективно, смятат анализаторите от General Electric

От Георги Георгиев

Свързването на индустриалните операции и производство към интернет може да доведе до значителни ползи за повишаването на продуктивността, която в парични стойности се оценява на между 10 и 15 трлн. долара в световен мащаб.

Това сочат данните от ново проучване на щатския гигант General Electric, съобщава AFP. Авторите на доклада, озаглавен "Индустриалният интернет: Разширяване на границите на умовете и машините", твърдят, че свързването на производствените машини в единна мрежа и възможността им работят автоматично и да комуникират помежду си, може да доведе до значителни ползи за бизнеса.

"Постигането на дори част от тази продуктивност може да доведе до големи ползи както на индивидуално ниво, така и в по-общ икономически мащаб", коментира икономическият директор на GE Марко Анунциата – един от съавторите на доклада.

"Пълният потенциал на "индустриалния интернет" ще бъде усетен, когато трите основни дигитални елементи – интелигентни устройства, интелигентни системи и интелигентна автоматиката, се слеят напълно с физическите машини, апаратура, превозни средства и системи за управление", обяснява Анунциата.

"Когато това се случи, ползите от добавената продуктивност, намалените разходи и намалените отпадъци ще се разпространят в цялата индустриална икономика." Наред с това новите мрежи ще спестят стотици милиарди от изгубено работно време и ресурси посредством комбинираното използване на свързани в интернет машини, диагностика, софтуер и анализи.

Освен в производство, "индустриалният интернет" ще окаже важно въздействие и върху повишаване на качеството на здравеопазването, енергийните системи и транспорта, като например създаването на по-икономичен авиотранспорт.

В доклада на GE се казва още, че първата вълна на революцията в интернет и комуникационните технологии е повишавала продуктивността в САЩ със средно 3,1% на годишна база за периода 1995-2004 г. Това е средно два пъти повече от средният растеж от предходните 25 години.

Водещи

Най-четени