Интернет трябва да остане свободен 21.11 | 14:20

Световната мрежа е мощно средство и мнозина искат да го контролират, заяви Ивайло Калфин в Страсбург

От Георги Георгиев

Интернет трябва да остане свободен. Опитите той да стане по-скъп, по-трудно достъпен и по-монополен, трябва да бъдат спрени. За това призова българският евродепутат Ивайло Калфин по време на дискусия във връзка с участието на ЕС в Световната международна конференция по международните далекосъобщения в Европейския парламент в Страсбург.

"Интернет днес е мощно средство и мнозина искат да го контролират, защото се страхуват от силата му и от хората в интернет", заяви българският евродепутат.

През декември 163 държави, членуващи в Международния съюз на международните далекосъобщения се събират на световен форум в Дубай, където ще бъдат преразглеждани телеком регулациите.

Калфин посочи, че се очаква на форума да бъде предложена промяна на бизнес модела на интернет, която да ограничи неговото ползване. Една от идеите е въвеждането на такса за ползването интернет. Други мощни държави, сред които Русия, предлагат държавите да могат да управляват интернет на своята суверенна територия.

"Национален интернет? Това е оксиморон, това е непостижимо", заяви Калфин. Той предупреди, че на конференцията ще се обсъждат и предложения държавите, наред с международните организации да имат равни права да решават за интернет адресите и имената на домейните, което би означавало край на сега съществуващата система от многобройни играчи, които взаимно се контролират, оставяйки така интернет свободен.

Като припомни, че Европейският парламент отхвърли ACTA и последователно гласува в подкрепа на свободата на интернет, Калфин призова за силна обща позиция на ЕС и за отстояване на неутралността и на свободата на интернет по време на дубайския форум.

Представители на Европейската комисия и на председателството на ЕС, които присъстваха на дискусията в Страсбург, заявиха, че са против плановете за въвеждане на данък за ползването на интернет и срещу ограничаването на достъпа до мрежата, тъй като те противоречат на европейските ценности. Според председателството на ЕС таксите за доставка на интернет са недопустими и по действащото европейско законодателство.

"Интернет се разви, благодарение на свободата, която му беше дадена. Неговото ограничаване ще навреди на конкурентоспособността на европейската икономика, ще засегне иновациите, ще увеличи разходите за ползването му и ще потисне развитието на бизнеса", заяви на форума комисарят за индустрията Антонио Таяни.

Европейският съюз се надява да бъде одобрен като консултативен член и да може да участва в дебатите в Дубай, макар че няма да има право на глас. Страните членки ще преговарят по промените в телекомуникационните регламенти от свое име.

Водещи

Най-четени