Google ще строи център за данни в Хонконг 09.12 | 09:02
Инвестицията от 300 млн. долара цели овладяване на гигантския азиатски пазар

Американската интернет компания Google съобщи, че ще похарчи 300 млн. долара за изграждането на нов център за данни на територията на Хонконг, информира AP.
По план новата инфраструктура трябва да бъде завършена и да заработи през 2013 г. Нейната функция ще бъде да задържи и засили позициите на Googe на бързо растящите азиатски интернет пазари, особено след като компанията загуби голяма част от позициите си в Китай.
Първата копка на мястото, където ще се издига центърът, беше официално направена в четвъртък (8 декември) от представители на Google и на градските власти в Хонконг. В плановете на интернет компанията влиза изграждането на подобни центрове за данни и в Сингапур и Тайван. Това ще бъдат първите центрове в Азия и ще се присъединят към шестте в САЩ и двата в Европа.
В предвидените 300 млн. долара влизат цената на земята, на строителните дейности и техническото оборудване на центъра.
iNews припомня, че Google изгуби до голяма степен позициите си в Китай след частичното си изтегляне в началото на миналата година. Ходът бе предизвикан от политиката на информационни ограничения, които китайските власти налагат върху интернет в страната и атаките от страна на китайски хакери срещу предлагани от Google услуги.
Тогава оттеглянето доведе до драстичен спад в използването на търсачката на Google и предизвика на няколко пъти сериозни дипломатически търкания на най-високо ниво между САЩ и Китай. Двете си размениха остри обвинения, свързани със свободния достъп до съдържание в интернет.
Водещи
-
Не пропускайте пълното лунно затъмнение тази вечер!
От българия то ще може да се наблюдава след изгрева на Луната
07.09 | 14:00
-
Двама души са пострадали при пожари през изминалото денонощие
Извършени са 33 спасителни дейности и помощни операции, от които пет при катастрофи
07.09 | 13:40
-
Никола Цолов завърши втори в "Гран при" на Италия във Формула 3
Тимът му стана отборен шампион
07.09 | 13:20
Най-четени
-
Плевенчани пак на протест срещу безводието
В следобедните часове те отново ще блокират движението по главния път София – Русе при село...
07.09 | 10:00
-
Близо 70 огнеборци се борят с пожара в Рила
07.09 | 11:20
-
Заместник-генерален секретар на НАТО е на посещение у нас
Радмила Шекеринска ще държи реч пред Атлантическия клуб
07.09 | 10:00
-
Толкамерите вече засичат средна скорост на 22 точки в страната
По-строг контрол на пътя от днес
07.09 | 11:00