Intel влага 3D транзистори в новите 22 nm чипове 05.05 | 15:20

Новите транзистори от серията Tri-Gate ще преодолеят физическите ограничения, които заплашат да обезсилят закона на Мур

От Георги Георгиев

За първи път в половинвековната история на силициевите транзистори, лидерът в производството на компютърни чипове Intel обяви влагането на 3D полупроводникови елементи, които използват триизмерна структура, ще бъдат въведени в масово производство.

Новите триизмерни транзистори Tri-Gate, чието създаване беше обявено от Intel през 2002 г., ще навлязат в масово производство в бъдещите 22 нанометрови чипове с кодово название Ivy Bridge.

Tri-Gate транзисторите се различават фундаментално от двуизмерните модели с равнинна структура, използвано при настоящите компютри, мобилни телефони и потребителска електроника.

Тук традиционният "плосък” двуизмерен вход е заменен от невероятно тънко триизмерно силициево ребро, който се издига вертикално от основата. Контролът върху електрическия поток се постига чрез поставяне на порт на всяка от трите страни на ребротопо два от всяка страна и един отгоре – вместо само един отгоре, както е при 2D транзисторите.  

Допълнителният контрол позволява преминаването на възможно най-много електричество през транзистора, когато транзисторът е "включен” (за производителност), и клони към нула, когато е "изключен” (за минимизиране на потреблението на енергия). Благодарение на него транзисторът може да се превключва много бързо между двете състояния (отново с цел производителност).

Вертикалното разположение на ребрата позволява транзисторите да бъдат поставени по-близо един до друг което удовлетворява Закона на Мур. Учените отдавна са се убедили в ползите от тази структура за поддържането на темпа на Закона на Мур. Към момента измеренията на сегашните 2D технологии са толкова малки, че законите на физиката се превръщат в бариери пред развитието им.

Законът на Мур представлява приблизителна прогноза за темповете на развитие на силициевите технологии. Според него на около всеки 2 години гъстотата на транзисторите в чиповете се удвоява, което удвоява и производителността им. В същото време разходите за производството им намаляват. Това правило е основа за бизнес моделите в полупроводниковата индустрия в продължение на повече от 40 години.

3-D Tri-Gate транзисторите на Intel позволяват на чиповете да работят при по-нисък волтаж, с по-малко утечки, като предоставят комбинация от подобрена производителност (до 37%) и двойно увеличена енергийна ефективност в сравнение с 32 nm технологиите. Тези възможности дават на дизайнерите на чипове гъвкавостта да избират транзистори за ниска мощност, или за висока производителност, в зависимост от приложението. Те консумират по-малко от половината енергия от 2D транзисторите в 32 нанометровите чипове.

От Intel демонстрираха и първия в света 22 nm процесор, с кодово име Ivy Bridge, който ще бъде поставян в лаптопи, сървъри и настолни компютри. Базираната на Ivy Bridge Intel Core фамилия процесори ще бъдат първата в масово производство, която ще се възползва от новите транзистори.

Очаква се технологията ще навлезе в масово производство до края на годината.

Водещи

Най-четени