Kоманден център на HP у нас ще се справя с кризисни ситуации 19.04 | 17:23
В него български ИТ специалисти ще следят и управляват критични процеси за работата на клиентите на HP – световни корпорации и държавни структури
Днес (19 април) президентът Росен Плевнелиев откри нов команден център на Hewlett-Packard (HP) за наблюдение и управление на критични технологични процеси.
Центърът, чийто капацитет е 150 работни места, е вторият по рода си в структурата на HP, като първият бе открит само преди месец във Филипините. Предвижда се общият брой на командните структури от този тип да достигне до пет.
В речта си по време на откриването президентът подчерта, че центърът е уникален не толкова заради върховите технологии, използвани в него, колкото поради факта, че те ще се управляват от българи, които помагат на водещи специалисти и компании по целия свят в най-критичните им процеси.
Така нашите специалисти ще управляват технологичните процеси, критични за работата на глобални предприятия във финансовата сфера, индустрията и телекомуникациите. Центърът е с капацитет от 150 работни места.
"Сигурен съм, че рецептата за икономически просперитет на България се базира на традиционни индустрии като земеделие и туризъм в комбинация с индустриите с висока добавена стойност и индустриите на бъдещето, като информационните и компютърни технологии (ИКТ)", подчерта в изявлението си президентът Плевнелиев.
"България може да бъде регионален лидер и световен играч на сцената на ИТ. У нас иновациите на световно ниво могат много бързо да се адаптират и внедряват. Способни сме да създаваме високо платени работни места и да изграждаме перспективи за младите и добре образовани хора в България. Четири хиляди работни места бяха създадени (в HP) напук на кризата”, каза още българският президент и допълни, че подобни проекти са помогнали на 500 високообразовани български специалисти да се върнат от чужбина и да намерят своята перспектива в България.
В новия център ще се обработват гигантски количества информация, постъпваща от компании и правителства, клиенти на Hewlett-Packard. В него българските специалисти ще следят и критични ситуации от всякакъв вид. Тук ще се взимат и решенията в случай на заплахи за сигурността на системите.
Постъпващите данни се управляват с помощта на най-съвременни цифрови дисплеи, видео стени и прожекционни системи. В тях е внедрен HP Photon Engine - софтуер, който позволява изображенията от всички проектори да се съчетаят върху един цял екран. Главният дисплей се контролира основно от сензорен контролен панел или от системно-разрешен сензорен смарт-телефон.
Авангардни системи за видеоконферентна връзка ще улеснят взаимодействията с клиентите от цял свят. Специално проектирана в центъра зона за дискусии разполага с цяла стена, която онагледява данните, които са от жизненоважно значение за управлението на критични технологични процеси.
Българските специалисти ще обслужват главно клиенти на HP от Европа, Близкия Изток и Африка (EMEA), като компетенциите им няма да са ограничени само до тези региони. От Командния център ще могат дистанционно да поддържат и контролират сървъри, бази данни, мейнфрейм, backup и storage услуги, както и различни системи за информационна и мрежова сигурност.
По-късно в разговор с журналисти президентът Плевнелиев заяви, че управлението на критичните ситуации на ниво държава също трябва да се случва по подобен начин – информацията трябва да постъпва и да бъде анализирана в реално време. Тук Плевнелиев даде пример с президента на САЩ Барак Обама, който разполага с аналогичен център за управление на кризисни ситуации. С подобна ИТ поддръжка трябва разполага и бъдещото електронно правителство.
В официалното откриване на Командния център присъстваха още посланикът на САЩ Джеймс Уорлик, Лудгер Ролман, вицепрезидент "Отдалечени услуги” в Hewlett-Packard, Саша Безуханова, директор "Публична администрация” за развиващите се пазари в HP, Ираван Хира, генерален директор на HP-България и Преслав Павлов, директор "Отдалечени услуги” в Глобалния център за отдалечени услуги в страната ни.
"Това е поредната стратегическа инвестиция на Hewlett-Packard в България – акт на доверие в таланта на българските ИТ специалисти и признание за държавата като надеждна инвестиционна дестинация, с ясна политика за развитие на иновациите”, заяви Лудгер Ролман, вицепрезидент на направление "Отдалечени услуги” в компанията.
"За нас е чест да си партнираме с държавата в други важни аспекти, като например изграждането на електронното правителство. Секторът на информационните и комуникационни технологии действа като катализатор на икономиката и е способен да окаже изключително положително влияние върху живота на хората", каза още Ролман.
В България HP си партнира и с водещи университети, така че да развие у младите хора нужните умения за работа в компанията. Преди шест години стартира програма с три от големите университети в страната. В резултат днес близо 1000 души са се дипломирали успешно по нея.
Водещи
-
Аламанов: Социалните мрежи усилват емоции, настроения и най-вече страхове
"Който може да се възползва от този инструмент, той печели", смята комуникационният експерт
04.12 | 16:00
-
Кирил Петков: Време е този парламент да заработи
По-рано Бойко Борисов заяви, че ГЕРБ няма да подкрепи кандидатурата на Атанас Атанасов от...
04.12 | 15:45
-
Отцепиха района около РЗИ в Ямбол заради стара граната
Боеприпасът е открит от хигиенистка, докато почиствала листата в двора
04.12 | 15:20
-
Пореден скок на цената на кафето в Гърция
04.12 | 15:10
Най-четени
-
Кабинетът обсъжда по 100 лева коледна добавка за пенсионерите
"Няма да има повишаване на основните данъчни ставки. Предвижда се увеличение на доходите,...
04.12 | 11:45
-
Страшен скандал избухна в парламента
ПП имат много тежък проблем. Не можете да излезете с обща позиция по отношение на собствената...
04.12 | 12:59
-
На 4 декември Православната църква почита света Варвара
На този ден празнуват всички с името (имената) Варвара, Варя, Варадин. Варвара е старогръцко...
04.12 | 08:57