Бил Гейтс призова китайците да даряват 08.04 | 14:12

Благотворителността не е сред силните страни на китайските магнати

От Георги Георгиев

Китай трябва да направи повече, за да окуражи богатите китайци да даряват пари за благотворителност и да превърне филантропията в обща практика в най-населената държава на планетата. Това заяви в края на миналата седмица Бил Гейтс - съоснователят на Microsoft и понастоящем най-богат човек на планетата.

Гейтс, който управлява 38 млрд. долара, вложени в семейната благотворителна фондация "Бил и Мелинда Гейтс, смята, че хората в Китай трябва да бъдат насърчавани от централното ръководство да даряват пари за смислени каузи.

"Когато има случаи на значително събитие (в Китай) като например природно бедствие, тогава виждате щедростта на хората. Но когато погледнете систематичната форма на благотворителност като дарения за здравеопазване и образование, както и дарения за хора в неравностойно положение, тя (щедростта) все още липсва", коментира Гейтс пред "Ройтерс" по време на посещението си Сингапур.

Властите трябва да обмислят въвеждането на политики, които биха окуражили потенциалните донори, като намаляване на данъците за тези, които дават пари за благотворителност, смята основателят на Microsoft.

Според Световната банка средните доходи в Китай на глава от населението през 2012 г. са били в размер 6091 долара. Но бързият икономически ръст на азиатският гигант основно е облагодетелствал хората в големите градове, докато милиони китайци в бедните селски региони все още преживяват с под 1000 долара годишно.

Инициативата на Бил Гейтс не е от днес. Още през 2010 година той и друг мултимилиардер – Уорън Бъфет, решават да поканят на благотворителна вечеря 50 от най-богатите хора в Китай. Близо една трета от поканените обаче отказват да присъстват, вероятно заради страхове, че ще там ще бъдат притиснати да даряват пари.

Статистика на Hurun Report показва, че даренията на 100-те най-големи китайски филантропа за 2013 г. са намалели с 44% спрямо предходната година до 890 млн. долара. За 2012 г. пък спадът е бил с 55%. Една от причините за този рязък спад вероятно е свързана със серията от скандали, породени от практики за облагодетелстване от благотворителните фондове.

Водещи

Най-четени