Европейците още се притесняват от цената на роуминга 14.02 | 15:18
Макар и бавно, расте броят на европейците, които сърфират с мобилния телефон докато са в чужбина

Проучване на Европейската комисия (ЕК) показва, че почти три четвърти от европейците още се притесняват колко им струва да използват своите мобилни телефони, когато пътуват в рамките на Европейския съюз.
72% от пътуващите ограничават разговорите си в роуминг поради високите такси, макар че повечето от тях знаят за понижаването на цените от 2006 г. насам. Само 19% от европейците, които ползват в чужбина свързани с Интернет услуги през мобилните си телефони, намират за справедливи цените за роуминг на данни (за "сърфинг" в Интернет или проверка на електронна поща).
Как европейците ползват мобилните телефони в чужбина?
Проучването на ЕК показват, че навиците са различни. Според данните мъжете са по-склонни да провеждат гласови разговори (57%), докато повечето жени предпочитат изпращането на текстови съобщения (56%).
В това отношение има големи различия по географски признак - в Ейре например 81% от потребителите на мобилен телефон, използващи роуминг в рамките на ЕС, предпочитат текстовите съобщения, а в Португалия процентът е едва само 24 на сто.
32% от българите пък въобще не използват своите мобилни телефони в чужбина. От ЕК не уточняват причината затова, но вероятно високите цени смущават сънародниците ни в чужбина.
Притеснения относно скъпите разговори изпитват и голяма част от европейците, въпреки, че 61% от често пътуващите знаят, че роумингът поевтиня след намесата на ЕС.
72% от европейците с мобилен телефон обаче продължават да ограничават повикванията си, докато са в чужбина, понеже се притесняват за разходите. 81% от шведите, 72% от италианците и 57% от гърците се ограничават в използването на гласови услуги в роуминг понеже се безпокоят за цената.
Мобилен Интернет в чужбина
Проучването показа също, че услугите за роуминг на данни (като например "сърфинг" в уебсайтове или изтегляне на файлове) са на път да придобият широко разпространение, като вече се използват от 10% от лицата, анкетирани в рамките на проучването.
Това важи с голяма сила за младите хора Проучването показа, че за тях е по-вероятно да използват роуминг на данни - 15 % от лицата на възраст между 15 и 24 години предпочитат да ползват Интернет през своя мобилен телефон, докато са в чужбина, срещу 6% от лицата на възраст над 55 години.
Цената на услугите за роуминг на данни обаче като цяло не се счита за приемлива и само 19 % от отговорилите заявяват, че тя е справедлива.
Водещи
-
След митата на Тръмп: С какви козове разполага Европа в търговската война?
"Жалката", както американският вицепрезидент Джей Ди Ванс определи Европа, се подготвя за...
05.04 | 12:40
-
Експерт: Лошото време и кърпеният път са виновни за трагедията със Сияна
Диана Русинова е убедена, че катастрофата е плод на комплексни проблеми и неправилна преценка...
05.04 | 12:20
-
Двама бивши министри за безводието: Вода има, въпросът е къде отива?
Кирил Вътев: Водата трябва да се събира и организира без загуби; Асен Личев: Борбата със...
05.04 | 12:00
-
Рядко явление тази сутрин по Българското Черноморие
05.04 | 11:40
Най-четени
-
Отбелязвме Акатистна събота
В този ден почитаме и Богородичната чудотворна икона, наречена "Златна ябълка"
05.04 | 09:22
-
Дъждовен и мрачен ден, утре вечер зимата се връща
Минималните температури ще бъдат между 3° и 8°, а максималните - между 15° и 20°
05.04 | 09:00
-
Кирил Петков ще готви вот на недоверие през лятото
Той обясни, че ще говори с всички партии, дори МЕЧ и "Величие“.
05.04 | 11:00