Защо геймърите стават агресивни пред екрана? 08.04 | 13:28

Не, причината не е в изпълнените с кръв заглавия

От Георги Георгиев

Когато следващият път чуете за играч на Call of Duty да чупи своя телевизор, е много вероятно причината за яростта му да се крие в по-скоро липсата на успех в играта, отколкото на насилието, което тече на екрана.

Ново проучване на Интернет института в Оксфорд и университета в Рочестър предполага, че некомпетентността е основна причина за агресивно поведение при игра. С други думи геймърите, които се борят безуспешно с противника си или преминаване на ниво, е много по-вероятно да покажат агресия.

"Проучването не казва, че изпълненото с насилие съдържание не засяга играчите, но... агресията идва от усещането, че не държите ситуацията под контрол или че сте некомпетентни", казва пред BBC професор Ричард Райън от университета в Рочестър.

За целта на експеримента учените използвали две версии на Half-Life 2, като едната била модифициран така, че кървавите елементи били премахнали и враговете просто изчезвали, когато бъдат убити.

Резултатите показали, че нивата на агресия при играчите на двата варианта на играта не се различават значително.

Наред с това учените открили, че участниците, минали през обучителната част (tutorial), изпитвали по-ниски нива на агресия по време на игра. Този факт затвърждавал откритието, че за геймърите имат силната психологическата нужда от успешно преодоляване на трудностите при игра и че несправянето води до фрустрация, резултираща в агресивни действия, смятат експертите.

"Ако разработчиците на игри успеят да създадат по ефективен процес на геймплей, то тогава би било възможно да се минимизират негативните чувствата на играчите като раздразнение и фрустрация", коментира Ричард Уилсън, изпълнителен директор на британската търговска асоциация на видеоигри ТIGA.

Водещи