Подводни археолози с богат „улов“ край бреговете на Созопол 23.05 | 17:41
Само от 8 кв. м досега са напълнени 10 касети с находки, работата продължава

Подводни археологически проучвания извършва Центърът за подводна археология в Созопол. Разкопките са спасителни и се извършват заради проект на Община Созопол за поставяне на плаващи кейове в пристанището, съобщава БГНЕС.
Проучваната площ е около осем квадратни метра, а разкопките показват, че въпреки неколкократното удълбочаване, на дъното на пристанището има недрагирани площи, които пазят недокоснати археологически пластове от най-дълбока древност до наши дни.
"Въпреки че е толкова малък сондаж, от него сме открили досега повече от десет големи касетки с археологически материал, огромно количество материал, което само може да ни показва какво безценно съкровище на историческа информация се крие и е запазена в созополското пристанище, а и на други места, където все още има неунищожени от по-късни дейности такива древни пристани”, разказва Найден Прахов, директор на Центъра за подводна археология в Созопол.
Водещи
-
Агресия в детската градина: Възпитателка посягала физически, психически и сексуално на 4-годишно дете
Близо 9 месеца след подаването на първия сигнал за насилие над детето в детската градина са...
02.10 | 16:59
-
Започва пазарно проучване за българска разработка на дронове
Дончев каза това по време на петото издание форума за иновации и технологии в Югоизточна...
02.10 | 16:20
-
Зрелостниците в Русе получават безплатни билети за театър и опера
Насърчаване на културното развитие
02.10 | 15:59
-
Оранжев код в 20 области - валежи от дъжд и мокър сняг ще заливат страната утре
Температурите ще паднат до 4 градуса в западните райони, силен вятър ще духа по Черноморието
02.10 | 15:20
Най-четени
-
Тежък трафик и километрични задръствания на автомагистрала "Тракия"
Причината - нов ремонт на три отсечки
02.10 | 10:45
-
Пеевски към президента: Румене, излез!
"Румене, излез", завърши краткото си изявление пред журналисти Пеевски.
02.10 | 15:00
-
Желязков: България успешно пази европейските граници
Нашите усилия са да бъдат връщани нелегалните мигранти в страните по произход, посочи...
02.10 | 14:15