Пътят към Слънцето – "най-горещото нещо в Слънчевата система" 26.05 | 10:33

Южна Франция обикновено се свързва с почивка на Лазурния бряг, лавандулови полета и фестивала в Кан, но не и с наука, макар че недалеч от Марсилия от няколко години тече "строителството на века" – до Изследователския център Кадараш се строи международният термоядрен експериментален реактор (ITER).
Как се осъществява най-мащабното строителство на единственото по рода си съоръжение и как хората изграждат "прототип на Слънцето", способен да изработва 7 милиарда киловатчаса енергия годишно?
Проектът на международния термоядрен реактор е получил названието ITER, абревиатура от International Thermonuclear Experimental Reactor. Но след това името е получило и по-красиво тълкувание – названието се обяснява с превод на латинската дума iter – "път", а някои страни започнали старателно да избягват думата "реактор", за да не будят в умовете на хората асоциации с опасните ядрени реакции и радиацията.
Новият реактор се строи от цял свят. Днес в проекта участват Русия, Индия, Япония, Китай, Южна Корея и САЩ, както и Евросъюзът. Европейците, които влизат в единна група, отговарят за 46% от изпълнението на проекта, всяка от останалите страни участнички е взела по 9%.
За да се опрости системата на сметките, в организацията са измислили специална валута – изчислителната единица на ITER е IUA. Всички споразумения за достави от участниците се водят именно в тези единици. Така резултатът от строителството е станал независим от колебанията на валутните курсове и стойността на производството на детайлите във всяка конкретна страна.
За тези инвестиции, изразени не в пари, а в компоненти на бъдещата инсталация, участниците получават пълен достъп до целия спектър задействани в ITER технологии. По този начин във Франция сега се строи "международна школа по създаването на термоядрен реактор".
Най-горещото нещо в Слънчевата системаЖурналистите, пък и самите служители на ITER, толкова често сравняват проекта със Слънцето, че е трудно да се измисли друга асоциация на термоядрената инсталация. Ръководителят на един от отделите на ITER – Марио Мерола – е успял, като е нарекъл реактора "най-горещото нещо в нашата Слънчева система".
"Температурата в устройството ще бъде около 150 милиона градуса по Целзий, което е 10 пъти повече от температурата на слънчевото ядро. Магнитното поле на инсталацията ще е около 200 000 пъти по-голямо, отколкото на самата Земя", разказва Мерола за проекта.
За сърцето на ITER – термоядрения реактор токамак, и напредъка по строителството на единствения по рода си проект можете да научите в Мегавселена.
Водещи
-
Удря ни магнитна буря
Слънчевите изригвания могат да предизвикат отпадналост, главоболие и други неразположения
02.05 | 18:00
-
The Economic Times: Ванга е предсказаала за 2025-а война в Европа, икономически и земни трусове
Ако й се вярва, светът може би току-що е отворил една сенчеста глава
02.05 | 17:40
-
Министърът на отбраната отива в „Граф Игнатиево“ след „отклонението в система на F-16“
Самолетът ще лети тогава, когато сме готови да го пуснем в полет, каза преди дни командирът на...
02.05 | 17:20
-
Монтираха комина на Сикстинската капела в очакване на конклава
Монтажът се състоя на фона на пристигането на кардиналите във Ватикана за поредния ден от...
02.05 | 17:00
Най-четени
-
Светлин Тачев: Завръща се битката Борисов - Радев
Тя временно беше приключила или беше оставена на пауза, смята социологът
02.05 | 12:00
-
Честваме пaметтa нa Свети Анaстaсий Велики
Етo с кaкви трaдиции, oбичaи и зaбрaни се свързвa тoзи църкoвен прaзник
02.05 | 09:15