Радиацията е вероятният виновник за провала на „Фобос-Грунт“ 01.02 | 13:06
Високоенергийни лъчи от Космоса може да са повредили компонент на сондата

Ръководителят на руската космическа агенция Роскосмос Владимир Поповкин заяви във вторник (31 януари), че космическата радиация е най-вероятната причина за фаталната повреда в междупланетната сонда "Фобос-Грунт", съобщава AP.
Високоенергийните лъчи от дълбокия Космос може да са предизвикали повреда във вносен нискокачествен чип, който се е оказал уязвим към тях, каза Поповкин. Повредата във "Фобос-Грунт" доведе до загуба на връзка с космическия апарат веднага след изстрелването му на 9 ноември миналата година. Руските експерти не успяха да отрстранят повредата и това доведе до край на цялата мисия, която имаше амбициозната цел да стигне до Марс и да се върне с проби от почвата на марсианския спътник Фобос.
На 15 януари "Фобос-Грунт" се разби в Тихия океан в близост до бреговете на Чили. От нея не бяха открити останки. На борда на 6-тонната сонда бе качена и апаратура за измерване на космическите лъчения, създадена от физици на БАН.
Ръководителят на екипа, разследващ инцидента, Юрий Коптев заяви, че в електронните схеми на сондата са били използвани серийно произведени чипове, които не са предвидени да издържат на екстремните условия в открития Космос. От Роскосмос обаче не уточниха кой е производителят на чиповете.
Провалът на мисията бе поредният тежък удар по репутацията на Русия като световна космическа сила. Поради тази причина първоначално се чуха гласове от руска страна, че сондата може да е била цел на саботаж. В историята дори бе намесен и радар, притежаван от стария враг от годините космическото съревнование през Студената война – САЩ. От НАСА обаче категорично отхвърлиха подобна версия.
В изявлението си ръководителят на Роскосмос обяви още, че поредното изпращане на космонавти до Международната космическа станция (МКС) е било отложено от планираната дата 30 март, тъй като инженерите са се натъкнали на дефекти в космическата капсула "Союз". След прекратяването на американската програма със совалките през 2011 г. руските кораби са единственото превозно средство на хора и стоки до МКС.
Водещи
-
ЕК предлага обезщетения за полети само при закъснение над 5 часа
Адвокат обясни, че много рядко полет закъснява толкова много, поради което много от...
28.05 | 14:30
-
Битовите потребители остават на регулирани цени на тока за неограничен срок
По думите на нергийния министър Жечо Станков ще се запази и тарифата - дневна и нощна
28.05 | 14:10
-
Евробарометър: Подкрепата в България за еврозоната е 43%
51% от анкетираните българи са против еврозоната и еврото, нараствайки с 2 процента спрямо...
28.05 | 14:00
Най-четени
-
Съвсем нов и силно заразен вариант на Ковид-19, обозначен като NB.1.8.1
Мутацията вече е открита и у пътници, посетили Китай, Япония, Южна Корея, Тайланд, Франция,...
28.05 | 11:00
-
На прага на еврозоната: Кога ЕС ще одобри България за приемане на единната валута
Това означава, че след това министрите от Еврогрупата и първите европейски финансисти от...
28.05 | 10:26
-
Глобите за родители, които не запишат децата си на детска градина или училище, се увеличават
Това предвиждат предложени от МОН промени в закона за предучилищното и училищното образование.
28.05 | 09:59
-
Желязков даде на институциите срок от един месец за промяна в пътната безопасност, която да се усети пряко от гражданите
„Последните инциденти показват, че въпреки наличния потенциал на съществуващата организационна...
28.05 | 11:45