САЩ и Китай засилват сътрудничеството по киберзаплахите 08.05 | 15:05

Министрите на двете свръхсили се договориха да си помагат в случай на хакерски удари

От Георги Георгиев

САЩ и Китай ще си сътрудничат по-активно по проблеми на киберсигурността, като целта е да се избегнат погрешни оценки, които да доведат до бъдещи кризи. Новината дойде по време на първата официална визита на китайски министър на отбраната в САЩ от 2003 г. насам. Генерал Лианг Гуангли гостува в Пентагона, където проведе разговори с американския си колега Лион Панета, информира AP.

На срещата американският военен министър каза, че поради факта, че Китай и САЩ са развили своя киберпотенциал, е важно да работят и по подобряването на сътрудничеството в областта.

От своя страна китайският министър на отбраната защити страната си, като каза, че не е съгласен с мнението, че кибератаките срещу САЩ идват директно от Китай.

AP припомня, че само преди шест месеца висши представители на американското разузнаване за първи път обвиниха публично Китай в систематичното крадене на хай-тек данни от американски компании, които ще донесат ползи за развитието на икономиката ѝ.

Това бяха най-ясните и детайлни обвинения, които САЩ отправиха към Пекин след години на оплаквания от страна на американски компании и неправителствени организации. Те белязаха началото на широка дипломатическа офанзива срещу кибератаките, идващи от Китай.

Киберсигурността е била само една от многото теми, които двамата министри на отбраната са коментирали по време на срещата си. Със сигурност тя обаче е една от щекотливите теми, които често предизвикват проблеми в отношенията между двете държави.

По време на срещата Лион Панета даде пример за начина, по който си представя сътрудничеството с Китай. Американските власти ще искат да знаят с кого да говорят, когато китайски хакери разбият щатските мрежи. В случай на киберинцидент в Китай "ние искаме китайците да се чувстват сигурни, че могат да ни се обадят и да ни попитат "вие ли бяхте?", и да получат ясен отговор", коментира американският министър на отбраната.

До момента Пекин системно отхвърля обвиненията на Вашингтон в кибершпионаж, настоявайки, че самата държава също е жертва на хакерски набези. Позицията на китайските власти е, че ударите се нанасят анонимно и са трудни за проследяване.

Водещи

Най-четени