Смартфоните - новата златна мина за компютърните престъпници 16.02 | 17:31

Вируси крадат пароли и банкова информация

От Георги Георгиев

Смартфоните се превръщат в новото "Ел Дорадо" за компютърните престъпници благодарение на факта, че мнозинството от собствениците им не са наясно от рисковете при използването им и не разполагат със софтуерна защита.

Към това мнение се придържаха повечето експерти по компютърна сигурност по време на годишната среща на мобилната индустрия в Барселона, информира АФП.

Проблемът засяга не само отделните потребителите, но и бизнеса, тъй като много от служителите използват своите смартфони и таблетите за достъп до корпоративни мрежи без ауторизация. Така добиващите все по-голяма популярност мобилни устройства започват да се превръщат в цел на компютърните престъпници.

"Информацията, която хората защитават на своите PC-та, трябва да бъде защитена адекватно и на смартфоните си. Сред потребителите има усещане, че телефоните им са по-сигурни, отколкото са в действителност", обяснява компютърният експерт Стивън Симпсън от компанията за софтуерна защита AVG.

Според проучване, проведено от AVG, шест процента от смартфоните в САЩ са заразени с вируси, които тайно изпращат на престъпниците детайли за кредитните карти на собствениците им. Към момента в мрежата циркулират към 1000 различни вируса, които поразяват смартфони, споделят Kaspersky Lab, друга водеща компания в компютърната сигурност.

Докато мнозинството потребители имат антивирусни програми, едва 12% от собствениците на смартфони са инсталирали подобна програма, сочи проучване на Kaspersky. Този процент е притеснителен с оглед на факта, че една трета от потребителите съхраняват на телефоните си ценна информация като кодове за достъп и пароли. Приблизително същият процент хора използват смартфоните си за онлайн банкиране.

Един от най често използваните зловредни софтуери кара мобилните апарати да звънят или да изпращат текстови съобщения на определени номера без знанието на собственика. В резултат жертвите на вируса получават тлъсти сметки за телефон в края на месеца, а парите отиват в джоба на престъпниците.

В бъдеше хората по един или друг начин ще осъзнаят нуждата от софтуерна защита на смартфоните си и процентът на телефоните с антивирусни програми ще достигне този на персоналните компютри, предричат специалистите.

Водещи

Най-четени