Учен прогнозира, че до 200 години ще се превърнем в богоподобни киборги 25.05 | 13:31
Разбира се, само богатите ще станат безсмъртни, по-бедните ще си останат просто хора

Богатите вероятно ще станат киборги до 200 години и постепенно ще се слеят с технологични устройства като компютри и смартфони, твърди израелски историк, цитиран от в. Daily Telegraph.
Ювал Ноа Харари, професор от Еврейския университет в Ерусалим, каза, че сливането на човека и машината ще е "най-голямата еволюция в биологията" от появата на живота преди четири милиарда години. В книгата си, проследяваща историята на човечеството, той твърди, че хората ще еволюират и ще станат като богове с власт върху смъртта, както и че те ще са толкова различни от съвременниците, колкото сме ние от шимпанзетата.
Според него хората като раса се ръководят от неудовлетворението и няма да успеят да устоят на изкушението да се ъпгрейдват, независимо дали с генно инженерство или с технологии.
"Програмирани сме да сме неудовлетворени - каза проф. Харари. - Дори когато хората изпитват удоволствие или имат поситжения, това не им стига. Те искат все повече. Мисля, че е вероятно през следващите 200 години Хомо сапиенс да се ъпгрейдват до нещо като божествено създание или с биологични манипулации и генно инженерство, или като бъдат създадени киборги, отчасти органични, отчасти неорганични."
Според проф. Харари хората са станали толкова доминантен вид заради способността си да измислят "фикции", които обединяват обществото, като религията, парите, идеята за основните човешки права, които нямат основа в природата.
"Бог е изключително важен, защото без религиозния мит не можеш да създадеш общество. Религията е най-важното изобретение на хората - каза проф. Харари. - Докато хората са мислели, че зависят от тези богове, те са контролируеми. Сега казваме, че нямаме нужда от бог, а само от технологии. Най-интересното мястов света от религиозна гледна точка не е Близкият изток, а Силиконовата долина, където създават техно-религия. Те вярват, чедори смъртта е технологичен проблем, който трябва да бъде решен."
Книгата на проф. Харари "Сапиенс: Кратка история на човечеството" е преведена на повече от 30 езика.
Според проф. Харари, технологията "Киборг" ще е достъпна само за богатите хора, докато бедните ще си останат просто хора.Това още повече ще отвори ножицата между бедни и богати, смята ученият.
Водещи
-
Стомашно-чревните вируси атакуват в края на лятото
Епидемиологът д-р Христиана Бацелова предупреждава за активизиране на инфекциите и...
26.08 | 17:59
-
Социалното министерство предлага 1213 лв. минимална заплата от 1 януари 2026 г.
От 1 януари 2026 г. минималната почасова работна заплата ще бъде 7,31 лв. (3,74 евро).
26.08 | 17:39
-
До края на следващата седмица ще са ясни резултатите от назначените експертизи, които да докажат причината за смъртта на 21-годишната родилка
Младата жена почина на 23 август след раждането на второто си дете, нейни роднини атакуваха...
26.08 | 17:20
Най-четени
-
Напрежение в Русе след смъртта на родилка
С викове „убийци“ протестиращи нахлуха в АГ-комплекса на болницата
26.08 | 11:14
-
Ще има втори вход/изход на кв. „Сарафово“ в Бургас
Затова и Димитър Николов поиска от съветниците да дадат разрешение за изготвянето на нов...
26.08 | 11:45
-
20-годишен младеж от село Сушица заля с бензин и подпали родителите и сестра си след семеен скандал.
Тежки изгаряния
26.08 | 09:30